Hlavní obsah

Superpočítačové centrum existuje v Ostravě už pět let

26. 8. 2019, 9:02 – Ostrava

Přesně před pěti lety, 26. srpna 2014, byla v Ostravě v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava otevřena budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations (IT4I). Toto centrum nyní provozuje dva superpočítače – Anselm instalovaný v roce 2013, který bude letos nahrazen osmkrát výkonnějším systémem, a Salomon instalovaný v roce 2015 – a od letoška také speciální systém pro výpočty umělé inteligence.

Foto: Denisa Telaříková, Právo

Pohled na části superpočítače Salomon, který stál kolem 275 miliónů korun.

Článek

Celý projekt superpočítačového centra má hodnotu více než dvou miliard korun. Většina je hrazena z evropských dotací. Letos centrum uspělo v celoevropské soutěži o hostitelství superpočítačového systému EuroHPC petascale. Měl by být instalován od poloviny příštího roku a bude patřit k nejvýkonnějším superpočítačům v Evropě.

Nové superpočítače budou v ostravském Národním superpočítačovém centru IT4Innovations tvořit výpočty z biologických věd, chemie, farmacie a inženýrství. Počítačové simulace budou díky nim doplněny o analýzy vysoce rozsáhlých dat a nástroje umělé inteligence. Podobné počítače budou v rámci projektu dále umístěny v Barceloně ve Španělsku, v bulharské Sofii, italské Boloni, slovinském Mariboru, portugalském městě Minho, lucemburském Bissenu a ve finském Kajaani.

Foto: Denisa Telaříková, Právo

Ostravský superpočítač Anselm.

Jak pracují superpočítače

Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To, co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.

Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace nebo počítají pohyb vesmíru.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků