Hlavní obsah
MacBook Air (2020) Foto: archív výrobce

Apple omladí všechny své počítače

Společnost Apple se na konci června pochlubila vlastními procesory zvanými Silicon, které postupně nahradí čipy Intel v počítačích s logem nakousnutého jablka. Během dvou let se tak obmění prakticky celá nabídka strojů od amerického počítačového gigantu.

MacBook Air (2020) Foto: archív výrobce
Apple omladí všechny své počítače

Nové procesory budou tepat v noteboocích, stolních sestavách i all-in-one systémech, které ukrývají všechny důležité součástky v monitoru. „Počítače Mac zažily doposud tři velké milníky – procesory PowerPC, operační systém Mac OS X a přechod na čipy od Intelu. Nyní přichází čtvrtý milník, představujeme vlastní procesory Apple Silicon,“ prohlásil šéf amerického podniku Tim Cook.

U nových strojů tedy výrobce počítá pouze s vlastní architekturou, která staví na architektuře ARM. V praxi by měla být údajně výkonnější, přitom energeticky šetrnější než řešení od konkurenčních společnostní Intel a AMD. Právě čipy Intelu přitom Apple používal několik posledních let.

Pro Apple je to jeden z největších milníků v historii.
šéf Applu Tim Cook

I když se to nemusí na první pohled zdát, Apple se na tento krok připravoval poslední dekádu – přesně tak dlouho totiž vyrábí vlastní čipy pro iPhony a další mobilní zařízení.

„Již dnes nabízíme procesor Apple A13X v tabletu iPad Pro, který díky optimalizovanému systému může směle v pracovním nasazení konkurovat klasickým notebookům. Čipy Apple S5 v hodinkách Apple Watch zase ukazují, jak mohou být i výkonné součástky energeticky šetrné. Nové procesory Apple Silicon budou spojením těchto dvou světů,“ neskrýval své nadšení z novinky šéf Applu.

Spojení dvou světů

Architektura ARM se však doposud používala především v mobilních telefonech, nikoliv v klasických počítačích. Softwaroví tvůrci budou muset tedy své aplikace upravit pro Apple na míru. V současnosti je již hotový kancelářský balík Microsoft Office, v plném proudu jsou práce také na fotografických a grafických editorech Photoshop a Lightroom od Adobe.

Další programy by měly rychle přibývat díky vývojářským kitům, které Apple předním společnostem rozdal. V podstatě tak Apple vytvořil speciálně pro ně testovací počítače, na kterých budou moci odladit vlastní software.

Snadný přechod

V současnosti je již hotový pro novou platformu kancelářský balík Microsoft Office, v plném proudu jsou práce také na fotografických a grafických editorech Photoshop a Lightroom od Adobe. Další programy budou postupně přibývat.

Pro běžné uživatele navíc bude k dispozici aplikace Rosetta 2, jejímž prostřednictvím bude možné převést starší programy na novou platformu doslova na pár kliků.

První novodobý počítač s čipem Apple Silicon by se měl na pultech obchodů objevit ještě před Vánocemi. Zástupci společnosti Apple zatím nic nepotvrdili, ale údajně by se mělo jednat o MacBook Pro.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků