Ještě v polovině letošního roku se ceny brýlí pro virtuální realitu pohybovaly nad hranicí 20 000 korun. To byl případ prvních headsetů, které na pulty tuzemských obchodů přinesly společnosti Oculus a HTC.

Velký cenový propad pak přišel v říjnu, kdy společnost Sony uvedla do prodeje nový systém zvaný PlayStation VR. Ten je totiž podle nákupního rádce Zboží.cz, který provozuje společnost Seznam.cz, možné zakoupit už od 10 512 Kč. Tedy skoro o polovinu méně než v případě výše zmiňovaných modelů.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Virtuální headset PlayStation VR

Zdroj: archív výrobce

Jde to i levněji

Na příští rok nicméně chystá vlastní brýle pro virtuální realitu celá řada dalších výrobců – například HP, Dell, Lenovo, Asus či Acer. Ti na jejich tvorbě spolupracovali se společností Microsoft, všechny novinky tak budou určeny pro chod pod operačním systémem Windows 10.

Co je však zajímavější, cena chystaných novinek by se měla pohybovat okolo 300 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 7500 Kč. Nové stroje tak budou pravděpodobně ještě levnější než v případě řešení od Sony.

Žádné konkrétní parametry jednotlivých virtuálních brýlí však jednotliví výrobci neprozradili. Lze nicméně předpokládat, že detaily budou odhaleny hned v lednu. Právě tehdy se totiž koná v americkém Las Vegas největší počítačový veletrh CES, na kterém jednotlivé společnosti odhalují novinky prakticky pro celý nadcházející rok.

Sluší se podotknout, že na trhu jsou již nyní ještě levnější headsety, které lákají na virtuální realitu. Prakticky vždy jde však o modely, které spolupracují s chytrými telefony. Zážitek z dimenze u nich navíc není tak věrný, jako u plnohodnotných virtuálních brýlí.

Lákadla rozšířené reality

Vedle virtuální reality výrobci chystají také zařízení, která zvládnou pracovat s tzv. rozšířenou realitou. Tyto dva pojmy bývají velmi často zaměňovány, přestože obě technologie pracují na zcela odlišných principech.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Headset pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens v akci

Zdroj: archív výrobce

Brýle pro virtuální realitu se snaží uživatele vtáhnout do simulovaného světa a jeho smysly zcela odříznout od skutečného světa. Oči tak zpravidla zcela zakrývá displej a na uších jsou umístěna sluchátka, která jsou velmi často součástí celého systému.

Systémy rozšířené reality většinou vypadají jako obyčejné brýle, přes které může uživatel vidět vše, co se děje okolo něj. Speciální displeje nebo kamery pak jen dokreslují virtuální předměty do skutečného prostoru. Vlastně tedy propojují virtuální svět s tím skutečným.