Grafika AMD Radeon RX 480 si odbyla premiéru hned zkraje června na veletrhu Computex 2016. [celá zpráva]

Prodej byl zahájen krátce poté. To jinými slovy znamená, že v obchodech je novinka k dostání již více než měsíc a půl. U většiny grafických karet se po tak dlouhé době objevují na pultech obchodů nereferenční modely různých výrobců, RX 480 je však výjimkou – zájem o referenční řešení je patrně tak vysoký, že výrobní linky nestačí plnit zakázky tak, aby se dostalo i na nereferenční modely.

AMD Radeon RX 480

AMD Radeon RX 480

FOTO: archív výrobce

V praxi tak zákazníci sice mohou nyní zakoupit RX 480 v provedení od různých výrobců. Vždy jde však o jednu a tu samou grafiku, na kterou si jednotlivé společnosti pouze nalepí vlastní samolepky – zjednodušeně řečeno.

Proti tomu nereferenční modely se od těch standardních liší daleko více. Zpravidla mají zcela předělané systémy chlazení, díky čemuž bývají daleko tišší při práci. V nejednom případě mívají také upravené takty jádra a pamětí, což má pozitivní vliv na celkový výkon.

Jak už bylo řečeno výše, vylepšené nereferenční modely se však zatím nenabízejí. Kdy se to změní, zatím není jasné.

AMD Radeon RX 480

AMD Radeon RX 480

FOTO: archív výrobce

Éra virtuální reality

Jádro novinky pracuje s 2304 stream procesory a je taktováno na 1266 MHz. K dispozici jsou modely se 4GB i 8GB grafickou pamětí typu GDDR5, přičemž jejich 256bitová sběrnice nabízí efektivní takt 8 GHz. Podtrženo sečteno – novinka nabídne podle výrobce výkon 5 TFLOPS.

Radeon RX 480 je první vlaštovkou, která je postavena na novém čipu Polaris 10. Jde tedy zároveň o první grafickou kartu tohoto výrobce, jejíž jádro bylo vyrobeno 14nm technologií. To je poměrně důležité, protože díky tomu si karta i přes vysoký výkon zachovává příznivou spotřebu (TDP 150 W).

AMD Radeon RX 480 se v tuzemských obchodech podle nákupního rádce Zboží.cz nabízí od 6600 Kč.

AMD Radeon RX 480

AMD Radeon RX 480

FOTO: archív výrobce

TIP: Svižný a bezpečný prohlížeč od Seznamu. Upozorní na nové e-maily a pejsek Krasty dá vědět, když zjistí něco navíc.