Odhalena by měla být přinejmenším dvě nová grafická jádra, která jsou prozatím známá pouze pod kódovým označením Polaris. Z dříve uniklých informací je patrné, že Polaris 10 se bude snažit výkonnostně oslovit ty nejnáročnější uživatele z řad hráčů u klasických stolních počítačů i notebooků.

Druhá novinka – Polaris 11 – pak naopak bude cílit výhradně na kompaktnější zařízení. Řeč je tedy v první řadě o noteboocích a herních konzolích. Zda bude verze jedenáct k dispozici také pro klasické počítače, zatím není známo.

Jasno by mělo být nicméně maximálně v horizontu několika týdnů. Nové grafiky a zároveň i první počítače s těmito čipy by se měly ukázat na veletrhu Computex 2016. Ten se bude konat tradičně v Tchaj-peji, a to od úterý 31. května do soboty 4. června. Novinářské dny nicméně odstartují již o den dříve, tedy v pondělí 30. května.

Nejvýkonnější jednočipová grafika

Nad konkrétním výkonem obou novinek zatím visí otazník. Lze ale očekávat, že AMD se s ním bude snažit vzdorovat novým grafikám od konkurenční společnosti Nvidia. Ty byly odhaleny na konci minulého týdne. [celá zpráva]

Grafická karta GTX 1080

Grafická karta GTX 1080

FOTO: archív výrobce

V první řadě jde o model GTX 1080, který se aktuálně pyšní titulem nejvýkonnější jednočipová grafická karta na světě. Novinka nabízí výkon 9 TFLOPS. Jádro nové grafiky je taktováno na 1,6 GHz a dokáže se automaticky přetaktovat až na 1,73 GHz. V základu je k dispozici 8 GB operační paměti typu GDDR5X, která nabízí propustnost až 320 GB/s.

Výkon ale paradoxně není tím největším lákadlem u GTX 1080, tím bude pravděpodobně cena. Podle informací výrobce se totiž bude nejvýkonnější grafika na světě prodávat za 599 dolarů (14 200 Kč).

V prodeji se ukáže také levnější verze GTX 1070.

V prodeji se ukáže také levnější verze GTX 1070.

FOTO: archív výrobce

Druhou novinkou je pak nepatrně pomalejší grafická karta GTX 1070. Toto jádro nabídne výkon pouze 6,5 TFLOPS, ale jeho cena bude ještě příznivější – nabízet se bude za 379 dolarů (9000 Kč).

K oběma zmiňovaným částkám je však nutné připočítat ještě marži prodejců, náklady na dovoz a DPH.

Zda se AMD bude snažit novinkám od společnosti Nvidia konkurovat s Polarisem vyšším výkonem, nebo ještě atraktivnější cenou, zatím není zřejmé. I tak se ale dá předpokládat, že v nadcházejících měsících budou mít hráči opravdu z čeho vybírat.