Odborníci se domnívají, že na prodej osobních počítačů má nadále negativní dopad popularita chytrých telefonů a počítačových tabletů. Jediným významným výrobcem osobních počítačů, kterému se loni podařilo zvýšit dodávky, byla podle Gartneru americká společnost Apple.

Údaje další výzkumné společnosti IDC ukázaly, že v samotném čtvrtém čtvrtletí se dodávky osobních počítačů meziročně snížily o 10,6 procenta. To podle agentury Reuters představuje nejprudší pokles od doby, kdy firma začala tyto dodávky sledovat.

Jedničkou na trhu s osobními počítači loni navzdory poklesu dodávek zůstala čínská společnost Lenovo. Druhé místo obsadil americký konkurent Hewlett-Packard, za kterým následoval další americký rival Dell.

Windows 10 jsou zadarmo

Klesající trend nezvrátil ani příchod operačního systému Windows 10, který se objevil na trhu loni v červenci. Microsoft je totiž nabízí jako bezplatný upgrade, používat je tak mohou i majitelé starších PC – nic je nenutí k nákupu nového stroje.

Podle nových statistik, které byly zveřejněny na konci prosince, si desítky nainstalovalo za posledních šest měsíců na 200 miliónů lidí. [celá zpráva]

Video

Ukázka systému Windows 10

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: