Samotní tvůrci netají, že takový zájem nečekali, když umisťovali nabídku na komunitní server KickStarter. Ten nápadití jedinci využívají k získání prostředků na realizaci svých podnikatelských záměrů.

Novinka funguje jako normální počítač, stačí připojit monitor, napájení, klávesnici a myš.

Novinka funguje jako normální počítač, stačí připojit monitor, napájení, klávesnici a myš.

FOTO: archív tvůrců

„Abychom mohli zahájit masovou výrobu, chtěli jsme vybrat jen 50 tisíc dolarů, nakonec se nám tu ale sešlo více než dva milióny dolarů. Neuvěřitelné,“ neskrýval své nadšení jeden ze spolutvůrců levného počítače Daven Rauchwerk.

Přesněji během jednoho měsíce přispělo dohromady 39 560 tisíc částkou 2 071 927 dolarů, což je v přepočtu více než 50 miliónů korun. Počítač od tvůrců dostane každý, kdo přispěl částkou alespoň devíti dolarů.

Jak se dala dohromady skupinka nadšenců, která stojí za miniaturním a levným počítačem? Samozřejmě, že přes internet…

Jak se dala dohromady skupinka nadšenců, která stojí za miniaturním a levným počítačem? Samozřejmě že přes internet…

FOTO: archív tvůrců

Malé rozměry, ale i výkon

A co za tuto sumu lidé získají? Destička o velikosti 4 x 6 cm samozřejmě neukrývá bůhvíjakou dávku výkonu, ale o to se tvůrci ani nesnažili. Základ tak tvoří procesor Allwinner s frekvencí 1 GHz, který má k dispozici 512 MB operační paměti a 4GB úložný prostor. Nezapomnělo se ani na bezdrátové adaptéry wi-fi a bluetooth.

Vše obsluhuje operační systém Linux. S platformou Windows se na takto jednoduchém hardwaru nepočítá. Aby se co nejvíce snížily náklady na výrobu, sestava nedisponuje ani žádným krytem či skříní. Přesto vše funguje skvěle.

Novinka zvládne i jednodušší hry.

Novinka zvládne i jednodušší hry.

FOTO: archív tvůrců

Pokud byste nechtěli pracovat s novinkou u televizoru nebo počítače, nabízí se navíc i speciální mobilní verze s baterií, klávesnicí a dotykovým displejem. Ta je pochopitelně dražší – vyjde na 49 USD (1200 Kč), zvládne ale fungovat jako jednodušší tablet.

Partička nadšenců z Ameriky a Číny chce miniaturní počítač C.H.I.P. dostat na pulty obchodů ještě letos. A cena? I když se jim podařilo nashromáždit již milióny, stále jej chtějí prodávat za devět dolarů.

C.H.I.P. se nabízí také jako mobilní zařízení – s dotykovou obrazovkou, baterií a klávesnicí.

C.H.I.P. se nabízí také jako mobilní zařízení – s dotykovou obrazovkou, baterií a klávesnicí.

FOTO: archív tvůrců