Konkrétní čísla ale Ballmer prozradit odmítl, podobně jako při rozhovoru pro list Wall Street Journal na začátku listopadu. Přesné prodejní výsledky tak budou známé až na konci fiskálního čtvrtletí. [celá zpráva]

„Čísla nejsou tak zajímavá, aby o nich bylo potřeba psát. Ale pokud zavoláte našim prodejcům, řeknou, že máme zaděláno na velmi dobrý začátek,“ prohlásil tehdy šéf Microsoftu.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer v New Yorku na akci k uvedení Windows 8.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer

FOTO: Reuters

Podle něj nejsou nižší prodejní výsledky způsobeny nezájmem zákazníků, ale nedostatkem vyrobených tabletů. Surface se navíc zatím prodává pouze v základní verzi s ARM procesorem.

Ballmer věří, že větší zájem bude o výkonnější variantu, která se teprve začne prodávat. Očekává, že „prodeje high-end verze budou jedinečné“. Tento model by měl konkurovat především ultrabookům.

Češi mají zatím smůlu 

Prvotina amerického softwarového gigantu je zatím dostupná pouze na vybraných trzích, například v USA, Kanadě, Anglii či Francii. V první fázi novinku nabízí Microsoft také v sousedním Německu.

Video

Microsoft Surface

Základní verze postavená na procesoru Nvidia T30, která má k dispozici 2 GB operační paměti a 32GB úložný prostor, se tam prodává za 479 eur (11 950 Kč). Za 100 eur (2500 Kč) je možné k tabletu od Microsoftu přikoupit speciální kryt, který po jednoduchém nacvaknutí bude sloužit jako klávesnice.

Nejvyšší verze novinky je již dodávána s tímto krytem a navíc má 64GB paměť. Tu si Microsoft cení na 679 eur (16 950 Kč). Kdy bude přístroj možné zakoupit v Česku, zatím zástupci firmy neprozradili.