"Zhruba třetina uživatelů chytrých telefonů nemá žádné povědomí o bezpečnostních rizicích jejich používání. Antivirový program pak používá jen 29 procent uživatelů," uvedl Obluk.

Nejvíce ohrožený je mobilní operační systém Android. Jeho obliba roste a navíc podle Obluka vzniká díky otevřenému vývojovému prostředí Androidu velké množství aplikací, které se téměř nekontrolovaně dostávají na trh. Škodlivých je zhruba 0,2 procenta aplikací. V prvním čtvrtletí firma AVG zablokovala v průměru 100 000 spamových a phishingových zpráv pro Android denně.

Hackeři cílí na citlivá data

Hackeři přitom v mobilech s operačním systémem nejčastěji pátrají po citlivých datech. "Je zajímavé, kolik manažerů si například stahuje citlivá data z dobře zabezpečených počítačů na téměř nezabezpečená mobilní zařízení," dodal Obluk.

Další formou útoku může být například odeslání dárcovské SMS z napadeného mobilu. Při odesílání částek v řádu jednotek korun měsíčně si uživatel dlouhou dobu nemusí ničeho všimnout.

V laboratorních podmínkách se podle Obluka již objevila aplikace, která je schopná z telefonického rozhovoru klienta s bankou rozeznat diktované údaje o účtu nebo kreditní kartě a ty pak z telefonu odeslat na jiný přístroj.

Nebezpečí uživatelům hrozí i kvůli stále oblíbenějším přístupům z mobilních zařízení na Facebook a další sociální sítě. Počet škodlivých kampaní na Facebooku se přitom za poslední rok zvýšil trojnásobně. Nebezpečí Facebooku podle Obluka spočívá v tom, že jej uživatelé považují za domácí prostředí, kde jsou mezi přáteli. Například dvě třetiny uživatelů kliknou na odkaz, o kterém si myslí, že jim jej poslal přítel na Facebooku.

Jak se zdarma bránit proti hackerům a virům

Odborníci tvrdí, že na světě je počítačovým virem nebo jiným škodlivým programem nakažen každý třetí počítač, který je připojen k internetu. Snaha internetových podvodníků, kteří viry programují, je jasná – chtějí získat identitu a peníze majitele počítače. Bránit se jim přitom lze i úplně zadarmo.

Podle bezpečnostních expertů za takto vysoké číslo infikovaných počítačů může především to, že lidé ve většině případů podceňují zabezpečení svého operačního systému.  [celá zpráva]