Fenomén počítačových tabletů rozpoutal počítačový gigant Apple. O jeho iPad je zájem především díky jeho atraktivnímu vzhledu a všestranné využitelnosti. Přístroj je velice rychlý a snadno ovladatelný přes prostornou obrazovku s vysokým rozlišením.

Počítačové tablety

Výstava počítačových tabletů

FOTO: Reuters

K internetu se připojíte prostřednictvím bezdrátových WiFi sítí. U vyššího modelu, který se však zatím neprodává ani v Americe, si webové stránky můžete prohlížet kdekoliv na cestách díky mobilnímu internetu 3G. Na baterii vydrží iPad pracovat nepřetržitě deset hodin.

Svůj vlastní tablet představila také společnost Asus. Nese označení EEE Pad a nabízí úhlopříčku 12 palců. Pohání jej procesor Intel Core 2 Duo v úsporné edici CULV.

Asus EEE Pad

Asus EEE Pad

FOTO: Novinky

EEE Pad je vybaven operačním systémem Windows 7 Home Premium, díky kterému dokáže zastat úlohu přehrávače multimédií, čtečky elektronických knih, kompaktního PC a zařízení umožňujícího přístup na internet.

Pozadu nezůstala ani společnost MSI. Její tablet Wind Pad 100 pohání procesor Intel Atom Z530 s taktem 1,6 GHz, který je jedním z nejrozšířenějších procesorů mezi miniaturními a levnými netbooky.

Asus EEE Pad

Asus EEE Pad

FOTO: Reuters

Tablet je vybaven slotem na SIM kartu, díky kterému může být neustále připojen k internetu. Novinku je navíc možné připojit k televizorům s vysokým rozlišením díky HDMI konektoru.

MSI Wind Pad

MSI Wind Pad

FOTO: Novinky

Data se u Wind Padu ukládají na rychlý SSD disk s kapacitou 32 GB. K dispozici má počítačový tablet 2GB operační paměť.

iPadu se v tuto chvíli snaží konkurovat i další výrobci, jako je Lenovo nebo Dell. [celá zpráva]

Dotykové displeje zažívají boom

Velkou pozornost výrobci na veletrhu věnovali dotykovým displejům. S trochou nadsázky by se dalo říci, že zařízení, které nedisponovalo dotykovým panelem, zůstalo téměř bez povšimnutí.

Rámeček Albatron EM215 se jednoduše nacvakne na obrazovku monitoru a připojí se k počítači prostřednictvím USB konektoru. Aniž by bylo nutné cokoliv nastavovat, celá plocha bude schopná rozeznat hned několik doteků najednou. Zařízení je totiž multidotykové.

Dotykový rámeček Albatron EM215

Dotykový rámeček Albatron EM215

FOTO: Novinky

To znamená, že si budete moci jednoduše podepsat e-mail před odesláním, nebo například pomocí dvou prstů zvětšit či zmenšit velikost webové stránky tak, aby měla ideální velikost pro prohlížení.

Novinka má úhlopříčku 21,5 palců. Bezproblémově by měla jít přidělat na všechny menší displeje s poměrem stran 16:9 i 4:3. U 22palcových a větších displejů je sice rámeček použitelný, ale nebude kvůli němu vidět část plochy.

Revoluční 3D kamera

K vidění na veletrhu byla také miniaturní videokamera, která dokáže natáčet obraz v trojrozměrném režimu. Využití by měla najít především u kapesních počítačů a chytrých mobilních telefonů.

Nová 3D kamera od společnosti Sharp

Nová 3D kamera od společnosti Sharp

FOTO: Novinky

Kamera má rozlišení  720p, tedy 1280 x 720 obrazových bodů. Kromě natáčení videa je schopná pořizovat také 3D fotografie. Cena novinky je jen nepatrně vyšší, než jaké jsou náklady na výrobu současných fotoaparátů, které se montují do mobilních telefonů.

3D displej pro mobilní telefony

3D displej pro mobilní telefony

FOTO: KIM KYUNG-HOON, Reuters

Na prezentaci Sharpu nechyběl ani revoluční 3D displej, který nepotřebuje žádné brýle. Monitor totiž dokáže pro každé oko zobrazit jiný obraz, díky čemuž vzniká trojrozměrný vjem. 3D monitor má úhlopříčku 7,4 centimetru.

Žena si zkouší prohlížet obraz každým okem zvlášť při slavnostním ceremoniálu.

Žena si zkouší prohlížet 3D obraz na novém displeji každým okem zvlášť.

FOTO: KIM KYUNG-HOON, Reuters

Další novinky týkající se trojrozměrného obrazu jsme shrnuli již dříve v samostatném článku.  [celá zpráva]

iPhone 4 odhalen

Vedle Computexu odstartovala tento týden také konference Worldwide Developers Conference 2010 (WWDC). Na ní Steve Jobs v pondělí odhalil v pořadí již čtvrtou generaci chytrého mobilního telefonu iPhone.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Apple představil iPhone 4

Nový vzhled iPhonu je proti předešlým generacím zcela odlišný. Zaoblené tvary nahradily zcela rovné linie.

iPhone 4

iPhone 4

FOTO: Reuters

Celý obvod přístroje lemuje hliníkový pás, díky čemuž působí novinka daleko luxusnějším dojmem než jeho předchůdce. Nový model je navíc o poznání tenčí než verze 3GS. [celá zpráva]