Nové vysokokapacitní médium od společnosti TDK se na první pohled velikostí nijak neliší od běžného Blu-ray disku, či DVD nosiče. Na rozdíl od nich je ale vybaveno celkem deseti vrstvami, z nichž každá nabízí kapacitu 32 GB. Dohromady je tedy na disk možné uložit až 320 GB dat.

Podle výrobce by měla novinka fungovat ve všech dnes prodávaných Blu-ray přehrávačích a vypalovačkách. U starších modelů by mělo pro bezproblémový chod stačit do zařízení nahrát nejnovější firmware. Prozatím společnost TDK ale neprozradila, kdy se média objeví v prodeji, ani za jakou cenu.

Na běžný DVD disk je možné v dnešní době uložit 8,5 GB dat. To bohatě stačí na uložení filmu, speciálních dodatkových funkcí a několikajazyčný soundtrack. Modernější Blu-ray disky pojmou dokonce až 50 GB dat, díky čemuž je na ně možné ukládat filmy ve vysokém rozlišení.

Budoucnost je v Ultra-DVD, půjde na ně uložit až 10 000 filmů

Již za pět let by se podle britského listu The Daily Telegraph měly na trhu objevit nové Ultra-DVD disky, na které půjde uložit až desettisíckrát více dat, než na klasické DVD. Disky prý budou důsledkem nového věku televize, která bude vysílat 3D obraz v ultra-vysokém rozlišení.

Ultra-DVD, jak vědci prozatím disky nového věku nazývají, bude velké jako obyčejné DVD. Díky speciálním nano-technologiím ale na něj bude možné uložit daleko více informací.Tento disk by měl totiž dosahovat kapacity až 10 000 GB.

„Technologie nano-materiálů je zatím ještě v plenkách. Není proto vyloučeno, že nové disky budou mít klidně ještě větší kapacitu a uložíme na ně 200 000krát více dat než na klasické DVD,“ uvedl profesor Min Gu, který vedl výzkum nových technologií na univerzitě v Melbourne.