Podle průzkumu společnosti Logitech má více než 40 procent lidí ve svých domovech po celém světě skleněnou desku pracovního stolu. Většina z nich navíc dává stále více přednost snadno přenosným laptopům a miniaturním netbookům.

Na cestách jim však v používání běžné myši mohou bránit různé typy povrchů, jako je žula, drsný koberec nebo lakované dřevo, protože většina myší na nich nedokáže vůbec pracovat. A právě na jakémkoliv problematickém povrchu by měly být schopné pracovat myši společnosti Logitech s technologií Darkfield Laser Tracking.

Jak to celé funguje

Běžná technologie laserového snímače počítačové myši pracuje tak, že detekuje miniaturní texturu povrchu, na kterém pracuje. Čím více nepravidelností na něm je, tím je pro senzor jednodušší určit orientační body k přesnému zaměření pohybu.

To ale neplatí na vysoce lesklém povrchu, který je prakticky úplně plochý a nenabídne tedy mnoho detailů k zachycení. Technologie Darkfield proto vychází z osvětlení se zástinem, které je používáno v laboratořích po celém světě k detekci nejobtížněji viditelných částic pod mikroskopem.

Senzor s touto technologií vnímá sklo a lesklý povrch jako tmavou plochu. Poté se snaží zaměřit na miniaturní škrábance a mikroskopické zbytky prachových částic, podle kterých následně přesně určí pohyb kurzoru.

Obdobnou technologii představil Microsoft už před rokem

Loni v září Microsoft představil systém BlueTrack. Myši s touto technologií pracují pomocí modré LED diody a čočky se širokým záběrem. Paprsek modré barvy na spodní straně myši je v porovnání s tradičním laserem až čtyřikrát větší. [celá zpráva]

Technologie BlueTrack vyniká především v situacích, kdy má běžný laserový senzor problém vůbec pracovat, jako je například mramor nebo koberec na podlaze, skleněný stůl, džínové kalhoty, či lesklé dřevo na pracovním stole či barovém pultu. Oproti starším technologiím je modrá LED dioda také méně náchylná k usazování nečistot.

Společně s technologií Darkfield představila společnost Logitech také dvě nové počítačové myši, které ji využívají. Větší model Performance Mouse MX je určen pro stolní počítače a miniaturní Anywhere Mouse MX pro práci s notebookem.

Nové myši pod drobnohledem

Myš Logitech Performance Mouse MX je ergonomicky tvarovaná pro použití v pravé ruce. S počítačem komunikuje bezdrátově pomocí miniaturního USB přijímače. Nabíjet periferii můžete přímo ze zásuvky nebo z USB, a to i v případě, že myš zrovna používáte. Palcem na myši můžete ovládat až čtyři programovatelná tlačítka, pomocí nichž můžete například zoomovat, nebo přepínat mezi různými aplikacemi.

Technologie Darkfield

Logitech Performance Mouse MX

FOTO: Novinky

Model Logitech Anywhere Mouse MX, který je také vybaven technologií Darkfield, nabídne všechny přednosti, jako jeho větší ekvivalent. Díky svému tvaru je periferie vhodná pro použití v pravé i levé ruce, a to především na cestách. Vybavena je dvěma tlačítky vpřed a vzad, které ovládáte palcem, pro rychlejší práci s internetovými stránkami a dokumenty.

Technologie Darkfield

Logitech Anywhere Mouse MX

FOTO: Novinky

Hlavní překážkou pro rozšíření technologie Darkfield od Logitechu bude především pořizovací cena. Ta je podle oficiálních informací výrobce stanovena na 3 390 Kč za větší model Performance Mouse MX. Za notebookovou variantu Anywhere Mouse MX zaplatí případný zájemce 2 740 korun.

Obdobná technologie počítačových myší BlueTrack od společnosti Microsoft je na trhu již rok. Její výhoda tkví především v nižší pořizovací ceně. Samotnou myš můžete koupit již pod tisíc korun a set klávesnice i myši stojí okolo 1 300 Kč. [celá zpráva]

Periferie s technologií BlueTrack od Microsoftu

Většina BlueTrackových periferií si klade za úkol snadnou mobilitu, a proto jsou bezdrátové. Výjimkou není ani model Wireless Mouse 5000, který je vybaven bezdrátovým USB přijímačem. Myš má ergonomický design s gumovými ploškami pro lepší oporu ruky. Design umožňuje pohodlné ovládání, ale je určen především pro praváky.

Microsoft Wireless Mouse 5000

Microsoft Wireless Mouse 5000. Cena: 800 Kč

FOTO: Novinky

Microsoft Wireless Mouse 6000

Microsoft Wireless Mouse 6000. Cena: 950 Kč

FOTO: Novinky

Pro praváky i leváky je určena bezdrátová myš Wireless Mouse 6000. Ta je vybavena miniaturním USB přijímačem, který můžete jednoduše uložit do jejího těla, pokud myš zrovna nepoužíváte. Periferie je tedy vhodná především jako doplněk k notebooku na cestách. S jednou tužkovou baterií vydrží pracovat až deset měsíců.

Technologii BlueTrack využijí u počítače i hráči. Model SideWinder X8 patří k jedněm z nejrychlejších myší na trhu. Modrý LED senzor s rozlišením až 4000 dpi snímá rychlostí až 13 000 snímků/s, což umožňuje pohybovat myší rychlostí až 120 palců/s se zrychlením až 75 G při plynulém pohybu kurzoru. Periferie pracuje bezdrátově díky jedné tužkové baterii, při vybití ji ale můžete připojit pomocí speciálního kabelu k počítači a dál nerušeně hrát.

Microsoft SideWinder X8

Microsoft SideWinder X8. Cena: 1 900 Kč

FOTO: Novinky

Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack

Microsoft Wireless Desktop 3000 BlueTrack. Cena: 1 200 Kč

FOTO: Novinky

Kromě samotných myší s technologií BlueTrack Microsoft nabízí také celé sety k počítači. Jedním z nich je i Wireless Desktop 3000. Klávesnice i myš komunikují s počítačem pomocí bezdrátového USB přijímače na principu radiových vln. Klávesnice je navíc vybavena speciálními klávesami, které v nejnovějších Windows usnadní práci s multimédii, webovými stránkami, i orientaci v samotném operačním systému.

Novinkou mezi počítačovými sety je Wireless Desktop 5000. Ergonomická klávesnice je navržena tak, aby práce s ní byla co nejvíce pohodlná. Tomu dopomáhá například měkká předložka s jemně pogumovaným povrchem. Zajímavé jsou i speciální funkce, jež je možno využívat ve Vistách a Windows 7, jako je 3D zobrazení otevřených oken nebo snadné otevření aplikací v oblasti rychlého spuštění jedinou klávesou.

Microsoft Wireless Desktop 5000

Microsoft Wireless Desktop 5000. Cena: 1 500 Kč

FOTO: Novinky