Radeon HD 2900 XT je nejnovějším počinem z dílny AMD, která se snaží urvat z trhu s výkonnými grafickými kartami co nejvíce. Nejsilnější z Radeonů, jemuž pod palubou tepe jádro "R600" [celá zpráva], je určen hlavně do herních počítačů.

Běžnému uživateli, který v počítači prohání maximálně Word či Excel, tato grafická karta určena samozřejmě není. Takovýto člověk se totiž zcela spokojí s produktem pětinásobně levnějším a s daleko menší výpočetní silou. Jak říká klasik - komára netřeba zabíjet kladivem.   

Přes řadu technologických výstřelků, jimiž novinka dominuje nad konkurencí (GeForce 8800), se karta není schopna vyšplhat na grafický trůn a sesadit z něj krále GeForce 8800 GTX, potažmo GeForce 8800 Ultra.

Kde nový Radeon ztrácí na výkonu, to vynahrazuje svou cenou, která se v České republice pohybuje kolem 10 000 korun s daní. Cenově se tak R600 dostává na úroveň Nvidia GeForce 8800 GTS, jeho výpočetní síla je však o něco vyšší.

Stále ale zůstává vše otevřené - v prvních testech byly GeForce 8. generace a nejnovější Radeon porovnávány v současných hrách, které jsou založeny na rozhraní DirectX 9. To začíná být pomalu nahrazováno pokročilejším DirectX 10, pro nějž jsou moderní GeForce a Radeony stavěny především. Současných DX 10 her by však jeden hledal déle než jehlu v kupce sena. Otázku "skutečného" výkonu Radeonu HD 2900 XT je tak nutné nechat otevřenu.

Podrobnou recenzi jádra R600 přineseme v úterním dopoledním magazínu, který se věnuje testování nejnovějších počítačových produktů.