Zprávu potvrdil šéf Intelu Paul Otellini. Otellini se nicméně nevyjádřil k podílu čtyřjader na celkovém počtu prodaných mikročipů. Avšak s přihlédnutím k tomu, že Intel začal quadcore čipy dodávat na trh loni v listopadu a ročně vyrobí firma kolem 150 miliónů kusů procesorů všech možných "velikostí", je podíl čtyřjader mizivý.

V současnosti vyjíždí z dílen Intelu na devět různých verzí čtyřjádrových mikročipů. Pro osobní počítače jsou určeny procesory Core 2 Extreme QX6700 a nedávno uvedený Core 2 Quad Q6600. [celá zpráva]

Do serverů zamířilo sedm čtyřjader z rodiny Xeon 5300.

AMD bojuje s konkurencí

Advanced Micro Devices pravděpodobně už na konci druhého čtvrtletí odhalí roušku ze čtyřjádrového čipu známého pod kódovým jménem Barcelona (určený pro výkonné pracovní stanice a servery) a jeho kolegy Agena, který by měl najít domov v osobních počítačích.

AMD však ani po uvedení vlastních čtyřjader nebude mít zcela vyhráno. Nedá se ani říci, že by firma o několik měsíců později srovnala krok s konkurencí - Intel se totiž již v závěru roku chystá uvést na trh 45nanometrové verze procesorů s architekturou Core 2 Duo.

Penryn útočí na 45nm frontě

Jádra "Penryn" [celá zpráva] mají vynikat nízkou spotřebou elektrické energie a lepším výkonem než jejich 65nm předchůdci především v operacích v plovoucí čárce.

Otellini se již nechal slyšet, že na ranných vzorcích jádra Penryn bylo možné rozjet operační systémy Windows XP, Windows Vista, Mac OS, stejně jako různé linuxové distribuce. Z toho se dá vyvozovat, že příchod Penrynu je doslova na spadnutí a firma nemá problémy s jeho výrobou.