Analytici z toho vyvozují, že by se Penryn mohl na trhu objevit mnohem dříve, než se čekalo.

Je totiž spíše výjimkou, když se na čipu, který je právě v ranné výrobní fázi (tzv. AO křemík, první revize), podaří uvést do provozu operační systém. Podle expertů se tak Intelu podařil s Penrynem husarský kousek.

Penryn je postaven na architektuře Core 2 Duo. Jedná se o 45 nanometrovou variantu současných Core 2 Duo mikročipů (65 nanometrová výroba).

Intel plánuje uvést varianty jádra Penryn na trh ve druhé polovině roku. Loni v listopadu společnost uvedla, že vyrábí první vzorky tohoto čipu a bude pečlivě prověřovat, zda tyto procesory fungují správně.

Prototypy jádra Penryn vyrábí Intel ve fabrice D1D v Oregonu. Experti se domnívají, že Intel uvede 45 nm procesory krátce poté, co Advanced Micro Devices dokončí přesun k 65 nanometrům.

Společnost si tak udrží nad konkurencí poměrně významný technologický náskok. Díky pokročilejší výrobě totiž spotřebuje pro výrobu jednoho jádra méně materiálu, čipy může taktovat na vyšší frekvence, zanedbatelná není ani úspora elektrické energie u čipů produkovaných modernějším postupem.