Hlavní obsah
Zakladatel tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou Foto: Chiang Ying-ying, ČTK/AP

Zakladatel technologického gigantu chtěl být prezidentem. Pak si to ale rozmyslel

Zakladatel tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou v pondělí oznámil, že nebude kandidovat v prezidentských volbách v roce 2020. Jde o překvapivý krok v době, kdy stoupá napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, napsala agentura Reuters.

Zakladatel tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou Foto: Chiang Ying-ying, ČTK/AP
Zakladatel technologického gigantu chtěl být prezidentem. Pak si to ale rozmyslel

Gou, který je s odhadovaným jměním 7,6 miliardy dolarů (přes 178 miliard Kč) ve své zemi nejbohatším člověkem, oznámil záměr ucházet se o prezidentské křeslo letos v dubnu. Jeho plán kandidovat za opoziční Národní stranu (Kuomintang) mu ale nevyšel, když v červenci neuspěl ve stranických primárkách. Proto před několika dny ze strany vystoupil, aby mohl kandidovat jako nezávislý.

Primárky Národní strany vyhrál starosta města Kao-siung, který v souladu s programem Národní strany prosazuje politiku sbližování s pevninskou Čínou. Stejné názory zastává podle Reuters i zakladatel Foxconnu Terry Gou (čínsky Kuo Tchaj-ming), který má v Číně rozsáhlé obchodní zájmy a je známý svými blízkými vztahy s pekingskými vůdci.

Kaosiungský starosta Chan Kchuo-jü se tak v hlasování 11. ledna 2020 střetne se stávající prezidentkou Cchaj Jing-wen, která stojí v čele vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP) a bude usilovat o znovuzvolení.

Demokratická pokroková strana je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu. Za vlády prezidentky Cchaj se vztahy Tchaj-wanu s Čínou zhoršily a Peking v poslední době stupňuje na ostrov tlak.

Zakladatel tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou

Foto: Tyrone Siu, Reuters

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Terry Gou v letošním roce rezignoval na funkci šéfa společnosti Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě. Mezi její hlavní zákazníky patří americká společnost Apple, pro kterou kompletuje přístroje iPhone.

Foxconn má velké továrny také v České republice, a to v Kutné Hoře a v Pardubicích. U Kutné Hory vlastní Terry Gou zámek Roztěž, který koupil v roce 2002 za 30 milionů dolarů. Poblíž si postavil také golfové hřiště.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků