Hlavní obsah
Zakladatel serveru Megaupload Kim Dotcom Foto: Mark Mitchell, ČTK/AP

Zakladatel serveru Megaupload zůstane dál na svobodě

Zakladatel serveru Megaupload Kim Dotcom může na rozhodnutí o případném vypovězení do Spojených států dál čekat na svobodě. Po třídenním jednání v pondělí soud v novozélandském Aucklandu rozhodl, že obviněný nemá žádné tajné finanční zdroje a že u něj nehrozí nebezpečí útěku, informovala agentura AP.

Zakladatel serveru Megaupload Kim Dotcom Foto: Mark Mitchell, ČTK/AP
Zakladatel serveru Megaupload zůstane dál na svobodě

Podnikatel obviněný z internetového pirátství bojuje proti vyhoštění do USA od svého zatčení v roce 2012. Američtí a novozélandští prokurátoři usilovali před soudem o zrušení Dotcomovy kauce s argumentem, že by obviněný mohl uprchnout ze země, vzhledem k tomu, že si od svého zadržení podle nich vydělal desítky miliónů dolarů. Žádali, aby se Dotcom vrátil do vězení, nebo měl alespoň povinnost nosit elektronické monitorovací zařízení.

Dotcom, Němec s původním jménem Kim Schmitz, naopak tvrdí, že je na mizině. Minulý týden uvedl, že ho o veškeré finance připravily soudní výlohy. [celá zpráva]

Server Megaupload.com patřil mezi 15 nejnavštěvovanějších webů na světě.

Foto: Megaupload

Server Megaupload.com, který patřil mezi 15 nejnavštěvovanějších webů na světě, nechala americká justice na začátku roku 2012 zavřít kvůli tomu, že porušuje zákony o ochraně duševního vlastnictví. Provozovatelé služby prý svým počínáním způsobili majitelům autorských práv škodu za půl miliardy dolarů. [celá zpráva]

Dotcom veškerá obvinění odmítá s tím, že nemůže být odpovědný za činy lidí, kteří se rozhodli využít jeho serveru k ilegálnímu stažení písniček nebo filmů. Američtí žalobci však viní německého rodáka Dotcoma, jenž na Novém Zélandu získal povolení k pobytu, nejen z porušování autorských práv, ale i z praní špinavých peněz a z vydírání.

Další soudní jednání týkající se eventuálního vypovězení Dotcoma by se podle agentury AFP mělo konat v červnu 2015.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků