Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Miloslav Fišer, Novinky

Výrobky Huawei a ZTE jsou pro Česko bezpečnostní hrozbou, varuje úřad

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v pondělí varoval před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei Technologies Co a ZTE Corporation, neboť představují bezpečnostní riziko. Huawei v prohlášení tvrzení kategoricky odmítla.

Ilustrační foto Foto: Miloslav Fišer, Novinky
Výrobky Huawei a ZTE jsou pro Česko bezpečnostní hrozbou, varuje úřad

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců,” uvedl šéf NÚKIB Dušan Navrátil.

Podle něj čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech, které v zemi působí, součinnost při zpravodajských aktivitách.

NÚKIB k varování přistoupil i kvůli čínským aktivitám, které zmiňují výroční zprávy bezpečnostních služeb za loňský rok. [celá zpráva]

Huawei v prohlášení tvrzení kategoricky odmítla a vyzvala úřad, aby místo pošpiňování její reputace předložil fakta. [celá zpráva]

Vydané varování znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se podle zákona musí popsanými hrozbami zabývat a musí přijmout adekvátní opatření, vysvětlil Navrátil.

Vláda očekává další doporučení

Vláda se varováním v pondělí zabývala. Ministři si budou muset podle premiéra Andreje Babiše (ANO) udělat analýzu dopadu. Babiš naznačil, že jej zveřejnění stanoviska zaskočilo.

Ministr vnitra Jana Hamáček (ČSSD) očekává, že NÚKIB doporučí úřadům další postup. „Všichni musí postupovat podle zákona,” dodal Hamáček. Podle něj je varování důvodem pro případné vyřazení obou firem z výběrových řízení na dodávky technologií

Huawei je podle ČTK největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro tuzemské mobilní operátory. Huawei zvýšil loni v Česku zisk o 6,5 procenta na 97 milionů korun. Čistý obrat stoupl o 16 procent na 6,55 miliardy korun. Huawei má v ČR velké plány. Do roku 2022 firma hodlá v Česku investovat 360 milionů dolarů (8,64 miliardy Kč) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst.

Finanční ředitelka čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou je také dcerou zakladatele společnosti.

Foto: Stringer, Reuters

Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace.

Před časem byla v Kanadě zadržena finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, kterou USA podezírají obcházení sankcí vůči Íránu.

Huawei již dříve ztratila kvůli možným bezpečnostním hrozbám přístup na americký trh a další země neskrývají obavy z čínské průmyslové špionáže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků