Hlavní obsah
Server Foto: Novinky

Vnitro chce kontrolovat rozvoj internetu, operátoři nesouhlasí

Telekomunikační společnosti nesouhlasí s tím, že by mělo ministerstvo vnitra plnit roli národního koordinátora rozvoje vysokorychlostních sítí. Na tom se ve čtvrtek dohodli ministři vnitra (MV) a průmyslu a obchodu (MPO) u premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). V pondělí to uvedla ICT Unie, která firmy zastupuje.

Server Foto: Novinky
Vnitro chce kontrolovat rozvoj internetu, operátoři nesouhlasí

„ICT Unie nezpochybňuje roli státu, rozhodně ale odmítá regulaci a kontrolu svěřenou MV, která by nepřiměřeným a neodůvodněným způsobem zasahovala do volné soutěže a křivila podmínky fungující zdravé tržní ekonomiky v oblasti elektronických komunikací,” uvedl ve zprávě prezident unie Svatoslav Novák.

Zástupci unie podle něho zastávají názor, že regulace a mapování související s budováním nových sítí má být v kompetenci nezávislého regulátora, kterým je Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Vnitro argumentuje zákonem

Ministerstvo vnitra ve čtvrtek oznámilo, že vytvoří koordinační subjekt, který zajistí potřebné zmapování dostupnosti sítí vysokorychlostního internetu. To je mimo jiné nutné kvůli zabezpečení přenášení dat v souvislosti s podmínkami zákona o kybernetické bezpečnosti.

Rozdělování dotací 14 miliard Kč od EU na budování nových sítí by pak mělo mít na starosti MPO včetně vytvoření národního plánu rozvoje sítí.

Minulý týden se ICT Unie dohodla s ministerstvem průmyslu, že spolu budou konzultovat vznik nového státního podniku, který se má příští rok vytvořit z odštěpného závodu ICT služby České pošty. Ten by měl poskytovat komunikační služby pro státní úřady, ale v minulosti se s ním počítalo i jako s koordinátorem pro budování internetových sítí.
Ministři mají znovu o rozvoji internetu a vládní digitální agendě jednat u Sobotky v prosinci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků