Hlavní obsah
Hitem jsou nejrůznější elektronické pohlednice s velikonoční tématikou. Foto: Symantec

Velikonoční nálada nahrává počítačovým podvodníkům

Počítačoví piráti se vždy snaží využít zájmu o nejrůznější svátky, sportovní události nebo nečekané katastrofy k oklamání uživatelů. Výjimkou nejsou ani Velikonoce. Líbivé elektronické pohlednice pomáhají podvodníkům propašovat do počítače škodlivé viry, nebývale výhodné slevy v internetových obchodech zase mohou důvěřivce připravit o citlivá osobní data.

Hitem jsou nejrůznější elektronické pohlednice s velikonoční tématikou. Foto: Symantec
Velikonoční nálada nahrává počítačovým podvodníkům

Zavirovaná přáníčka se nejčastěji šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Výjimkou ale nejsou případy, kdy se takovéto zprávy objevovaly na sociálních sítích nebo v chatovacích programech. Přijít mohou klidně od přátel, kterým se již nezvaný návštěvník zabydlel v počítači a nemají o tom ani potuchy.

Škodlivými kódy jsou zamořeny také nejrůznější velikonoční nabídky na výhodné nákupy v podvodných internetových obchodech. Do počítače jim lidé otevřou cestu ve chvíli, kdy se nechají zlákat atraktivní cenou a kliknou na nějaký odkaz.

Podvody se nevyhýbají ani internetovým kasinům a hernám.

Foto: Symantec

V některých případech jsou podvodníci ještě mazanější. Místo propašování viru využívají podvodné e-shopy k získávání citlivých osobních dat, jako jsou kompletní kontaktní údaje, prostřednictvím kterých mohou ukrást virtuální identitu uživatele, nebo čísla platebních karet. Na černém trhu mají takovéto informace cenu zlata.

Antivirová společnost Symantec zaznamenala v posledních týdnech hned několik podobných pokusů, pomocí kterých se snaží piráti oklamat lidi. Oblíbené jsou především nabídky se slevami květin, replik známých značek hodinek a nejrůznější soutěže, kde je možné vyhrát hodnotné dárky.

Lákat uživatele se podvodníci snaží také na nejrůznější cenově výhodné léky.

Foto: Symantec

„Spammeři také často rozesílají různé pozvánky do kasin a heren s možností získat zdarma úvodní vklad a další bonusy. Uživatelé by si měli dát pozor i na neopakovatelné nabídky různých farmaceutických produktů,“ varoval Patrick Müller z bezpečnostního týmu Norton společnosti Symantec.

Desatero bezpečného internetu

1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.

2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.

3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.

4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.

5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.

6. Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.

7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.

8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.

9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.

10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Podle něj by měli být uživatelé na internetu velmi obezřetní. „V reálném světě přemýšlíme, kam můžeme jít a kde by to naopak bylo nebezpečné, a podobně by uživatelé měli přemýšlet i v on-line světě. Zároveň by už mělo být samozřejmostí používání kvalitního bezpečnostního softwaru. Kromě spamu totiž na uživatele číhají i daleko sofistikovanější hrozby,“ konstatoval Müller.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků