Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Toru Hanai / Reuters, Reuters

Toshiba přijde o svou nejcennější aktivitu. Akcionáři schválili oddělené divize čipů

Akcionáři japonského konglomerátu Toshiba schválili návrh na oddělení divize paměťových čipů NAND do samostatné firmy. Tento krok má umožnit prodej nejcennějších aktivit firmy, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Toru Hanai / Reuters, Reuters
Toshiba přijde o svou nejcennější aktivitu. Akcionáři schválili oddělené divize čipů

Toshiba kvůli obrovským ztrátám své americké jaderné divize Westinghouse plánuje prodat většinový podíl ve své čipové divizi, případně celou divizi. Hodnota divize podle odhadů firmy činí nejméně 18 miliard USD (452,3 miliardy Kč).

Divize paměťových čipů je druhým největším výrobcem paměťových čipů NAND na světě a má většinový podíl na provozním zisku celého konglomerátu. Tržby divize za rok do konce března 2016 činily 845,6 miliardy JPY (191,1 miliardy Kč) a provozní zisk 110 miliard JPY.

Média již na počátku roku spekulovala o tom, že mezi zájemci o čipovou divizi jsou konkurenční firmy SK Hynix a Micron Technology, Western Digital a finanční investoři, jako například Bain Capital.

Rekordní ztráta

Jaderná divize Westinghouse Electric tento týden požádala ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Ztráta za finanční rok, který skončí 31. března, se má kvůli problémovým jaderným aktivitám vyšplhat až na 1,01 biliónu jenů.

Westinghouse se nyní potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I). Jaderné aktivity se na celkových příjmech japonského konglomerátu podílejí asi třetinou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků