Hlavní obsah
Internetové stránky společnosti Chaps, která drží monopol na data o jízdních řádech. Foto: chaps.cz

Seznam vyhrál u ÚS spor o přístup k jízdním řádům

Společnost Seznam.cz se po čtyřech letech soudních tahanic dočkala vítězství u Ústavního soudu (ÚS). Předmětem sporu jsou data o jízdních řádech, která ovládá společnost Chaps pověřená ministerstvem dopravy jejich správou. Chaps data Seznamu nechtěl poskytnout, podle verdiktu ÚS ale požadované informace musí vydat.

Internetové stránky společnosti Chaps, která drží monopol na data o jízdních řádech. Foto: chaps.cz
Seznam vyhrál u ÚS spor o přístup k jízdním řádům

Debatu o monopolu na jízdní řády rozvířila už před lety společnost Seznam.cz, která nejprve požádala o zpřístupnění dat brněnskou firmu Chaps na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Ta má díky smlouvě s ministerstvem z roku 2001 na data výhradní právo. Zástupci firmy Chaps žádost nejprve odmítli s tím, že se na ni jako soukromý subjekt zákon nevztahuje.

Seznam.cz se s žádostí o zpřístupnění jízdních řádů ve strojově čitelné podobě obrátil na Krajský soud v Brně, který mu dal v červnu roku 2013 za pravdu. Podle něj je Chaps v otázce vedení celostátního informačního systému o jízdních řádech „povinným subjektem“, a měl by tedy data v případě obdržení žádosti zpřístupnit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Chaps nevyhověl ani poté, co Krajský soud v Brně rozhodl, že se na firmu v rozsahu jízdních řádů vztahuje povinnost poskytovat informace. Spor pak znovu pokračoval před krajským soudem, který uložil Chapsu, aby vyřídil žádost do 15 dnů.

Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch Chapsu

Loni v listopadu ale zasáhl Nejvyšší správní soud (NSS) ve prospěch Chapsu. Soud tehdy konstatoval, že Seznam nevyužil všechny procesní prostředky k získání požadovaných informací. Podle ÚS ale byl verdikt NSS nesprávný, neboť správní soudci použili ze dvou interpretací zákona tu méně příznivou pro žadatele o informace.

„ÚS opakovaně konstatoval, že je-li k dispozici více výkladů veřejnoprávní normy, je třeba volit ten, který co nejméně zasahuje do toho kterého základního práva či svobody,“ upozornila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Případ se tak vrací zpět k NSS, současně s vynesením nálezu se také obnovila vykonavatelnost původního verdiktu, podle kterého musí Chaps data poskytnout.

Jízdní řády pro celé Česko

Seznamu jako internetové jedničce českého trhu se ale v mezidobí podařilo nalézt způsob, kterak data, která Chaps dával jen v podobě excelových tabulek, strojově přečíst. V dubnu tak mohl spustit vlastní vyhledávání v jízdních řádech. Monopol Chapsu by měl fakticky skončit letos v září, kdy začne platit vyhláška ministerstva dopravy, která data od dopravců poskytne komukoliv, kdo o ně požádá. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků