Hlavní obsah
Sanfranciský radní Aaron Peskin hovoří o identifikaci obličejů. Foto: Jeffrey Dastin, Reuters

Boj proti rozpoznávání obličejů. San Francisco moderní technologie zakázalo

Zastupitelé v San Francisku jako v prvním městě v USA hlasovali v úterý pro zákaz používat u kamer programy umožňující identifikaci podle obličeje. Nebudou je smět používat úřady, policie ani dopravní podniky a nákupy podobných systémů pro úřady nově podléhají schválení ze strany města.

Sanfranciský radní Aaron Peskin hovoří o identifikaci obličejů. Foto: Jeffrey Dastin, Reuters
Boj proti rozpoznávání obličejů. San Francisco moderní technologie zakázalo

Zákonodárci se rozhodli osmi hlasy proti jednomu pro zákaz těchto systémů, protože je podle nich stávající technika nespolehlivá a hlavně zbytečně zasahuje do soukromí lidí a omezuje jejich svobodu.

Zákon ještě nevstoupil v platnost, musí ho ratifikovat rada města, která ovšem zákaz schválila, takže se čeká, že v příštím týdnu začne zákaz platit, uvedl server NPR.

„Tímto hlasováním San Francisco dalo najevo, že technologie pro identifikaci podle obličeje není v souladu se zdravou demokracií a že obyvatelé si vyhrazují právo rozhodovat o sledování pomocí pokročilé techniky,“ uvedl Matt Cagle z Americké unie občanských práv. Rozhodnutí vysoce ocenil.

Neplatí to pro letiště a přístav

Nařízení se však nevztahuje na letiště a přístav, který spravují federální úřady. Neomezuje ani nákup těchto zařízení podnikateli nebo soukromníky.

Odpůrci zákazu tvrdili, že tento krok ohrozí bezpečnost obyvatel města a ztíží boj proti zločinu. „Jsme přesvědčeni, že místo otevřeného zákazu by bylo vhodnější moratorium,“ uvedl viceprezident organizace Stop Crime SF Joel Engardio.

I on však uznal problémy tohoto systému a souhlasil s tím, že by se nyní neměl užívat: „Ale technologie se zlepší a pokud by se užívala odpovědně, mohl by to být užitečný nástroj pro zajištění veřejné bezpečnosti. Měli bychom si nechat otevřená vrátka pro tuto možnost.“

Systémy selhávají zejména při identifikaci lidí tmavé pleti a žen, uvedla BBC.

Kamery v obchodech toho zjistí víc, než si lidé myslí

Bezpečnostní kamery jsou v obchodech v dnešní době již naprostou samozřejmostí. Jejich vývoj však poskočil v uplynulých letech mílovými kroky směrem kupředu. Moderní kamerové systémy už dávno neslouží pouze k tomu, aby hlídaly zboží v obchodě před nenechavými zloději. Kamery toho totiž o lidech zjistí víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Obchodníci například mohou kamery využít také k marketingovým nebo provozním účelům. Na moderní IP kamery, které se snadno připojí k internetu a fungují vlastně jako takový malý počítač, je totiž možné nainstalovat prakticky libovolný software.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků