Hlavní obsah
Šéf Samsungu Kinam Kim (vlevo) si podává ruku s otcem zaměstnance, který zemřel v roce 2007 na leukémii Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Samsung se omluvil za případy nemoci a úmrtí zaměstnanců, vyplácí odškodné

Jihokorejský výrobce spotřební elektroniky Samsung Electronics kapituloval před případy onemocnění a úmrtí svých zaměstnanců souvisejících s jejich prací. Obětem, které vyráběly čipy a obrazovky LCD, a jejich příbuzným se v pátek firma omluvila, že „neučinila dost proti možným zdravotním rizikům”.

Šéf Samsungu Kinam Kim (vlevo) si podává ruku s otcem zaměstnance, který zemřel v roce 2007 na leukémii Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP
Samsung se omluvil za případy nemoci a úmrtí zaměstnanců, vyplácí odškodné

Největší světový výrobce paměťových čipů a chytrých telefonů souhlasil, že jednotlivým pracovníkům a jejich rodinám v příštích letech vyplatí až 150 milionů wonů (tři miliony korun) odškodného.

Skupině bojující za zdraví a práva pracovníků ve výrobě polovodičů se k červenci 2018 podařilo zdokumentovat 320 případů onemocnění leukémií, dalšími formami rakoviny a roztroušenou sklerózou mezi zaměstnanci továren Samsungu. Z toho 118 pracovníků nemocím podlehlo. Společnost ale tato čísla nepotvrdila a původně odmítala i souvislost onemocnění s pracovními podmínkami dělníků.

Koncern nicméně vytvoří fond pro bezpečnost a zdraví v průmyslu a vloží do něj v přepočtu miliardu korun. Končí tak několikaletý spor mezi firmou a jejími zaměstnanci, který rozpoutal otec jedné z obětí, jež zemřela v roce 2007 na leukémii. Omluvu Samsungu Hwang Sang-gi přijal. Odškodné je prý důležité, ale zásadní roli hraje prevence. Jím založená skupina proto firmu nyní vyzývá, aby zveřejnila, jaké chemické látky při výrobě používá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků