Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Albert Gea, Reuters

Qualcomm má zaplatit 22 miliard korun kvůli neférovým obchodním praktikám

Jihokorejský regulátor udělil americkému výrobci čipů Qualcomm rekordní pokutu ve výši 1,03 biliónu jihokorejských wonů (22,07 miliardy Kč) za údajně neférové obchodní praktiky. Firma se podle agentury Reuters proti rozhodnutí odvolá.

Ilustrační foto Foto: Albert Gea, Reuters
Qualcomm má zaplatit 22 miliard korun kvůli neférovým obchodním praktikám

Pokuta je vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v Jižní Koreji udělena. Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC) se domnívá, že Qualcomm zneužil svého postavení na trhu a omezoval svobodnou soutěž. Firma vybírala neoprávněné poplatky za své patenty na čipy od výrobců mobilních telefonů a poškozovala své konkurenty jako Intel, Samsung Electronics a MediaTek, když jim odmítala některé své patenty uvolnit.

KFTC firmě Qualcomm nařídil, aby se dohodla s výrobci mobilních telefonů na nových podmínkách poskytování patentů na čipy a se svými konkurenty na poskytnutí svých licencí. Jihokorejský regulátor případ zkoumal od roku 2014.

"Provedli jsme šetření a rozhodli se pro tento postup, protože chování Qualcommu omezuje konkurenci." Komise dodala, že cílem rozhodnutí není chránit jen domácí producenty, ale všechny hráče na trhu.

Pokuta padla i v Číně

Americká firma se odvolá proti rozhodnutí, výši pokuty i metodě výpočtu. „Qualcomm hrubě nesouhlasí s oznámeným rozhodnutím," píše se v prohlášení firmy.

Firma byla už v loňském roce odsouzena v Číně za porušování antimonopolních zákonů k pokutě 975 miliónů dolarů (25,2 miliardy Kč). Vyšetřují ji i další monopolní úřady v jiných zemích včetně Evropské unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků