Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Chtějí odškodné 67,5 miliardy. Provozovatel Facebooku čelí v Británii žalobě

Americká internetová společnost Meta Platform, která se podle své sociální sítě jmenovala donedávna Facebook, čelí v Británii hromadné žalobě. Ta požaduje odškodné minimálně 2,3 miliardy liber (67,5 miliardy korun) kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Chtějí odškodné 67,5 miliardy. Provozovatel Facebooku čelí v Británii žalobě

Za žalobou stojí poradkyně britského Úřadu pro finanční etiku (FCA) Liza Lovdahlová Gormsenová. Ta uvedla, že kauzu zahájila jménem Britů, kteří Facebook používali v letech 2015 až 2019.

Žaloba tvrdí, že firma vydělala miliardy liber kvůli nespravedlivě nastaveným podmínkám, v rámci kterých se uživatelé výměnou za přístup k její síti museli vzdát cenných osobních údajů.

Žaloba se týká 44 milionů britských uživatelů. Firma nicméně argumentuje tím, že lidé mají „významnou kontrolu” nad tím, jaké informace na jejích platformách sdílejí.

„Během 17 let od svého vzniku se Facebook stal jedinou sociální sítí v Británii, na které si můžete být jisti, že budete na jednom místě ve spojení s přáteli a rodinou,” uvedla Lovdahlová Gormsenová.

„Facebook má ale také svou temnou stránku: zneužíval dominance na trhu k uplatňování nepoctivých podmínek vůči běžným Britům, čímž získával možnost využívat jejich osobní údaje,” dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků