Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Potvrzeno: Internet dostane nové webové koncovky s názvy firem i států

Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) na svém zasedání v Singapuru v pondělí schválilo rozšíření doménového prostoru o nové domény nejvyšší úrovně. To znamená, že v budoucnu by se mohly objevit webové stránky nejctenejsi.novinky, pivo.gambrinus, nebo mesto.litomerice místo zavedených koncovek .cz, .com, či například .eu.

Foto: Profimedia.cz
Potvrzeno: Internet dostane nové webové koncovky s názvy firem i států

„Formální schválení pravidel je vyvrcholením šestiletého složitého procesu. Jednání byla do poslední chvíle nesmírně dramatická a vládní výbor GAC si ještě v neděli vynutil některé změny,“ uvedl Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC, které spravuje českou národní doménu.

„Organizace ICANN brzy spustí globální kampaň, jejímž cílem bude informovat o této významné změně. Současně s tím chce celosvětový správce internetu zvýšit povědomí o příležitostech, které nové generické domény nejvyšší úrovně nabízejí. Žádosti o nové top level domény přijímá organizace ICANN od 12. ledna příštího roku,“ dodal.

Aktuálně existuje pouze 22 domén nejvyšší úrovně, jako je .cz, .com, .eu, či .org.

Češi nejsou připraveni na nový webový standard

Na začátku června se uskutečnil Světový den IPv6, v rámci kterého zpřístupnili internetoví giganti na celé planetě své stránky přes protokol IPv6. Tento test měl odhalit, jak jsou lidé na přechod na nový webový standard připraveni. Ze statistik společnosti Seznam.cz vyplývá, že aktuálně mohou IPv6 weby prohlížet pouze čtyři procenta uživatelů.

Adresy pro internetové domény s takzvaným IPv4 protokolem téměř došly. Až dojdou úplně, bude nutné začít používat nový standart IPv6. I když internet nezkolabuje, přechod na nový protokol lidem problémy způsobit může. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků