Hlavní obsah

On-line hry: Známe Mistry ČR v počítačových hrách

Na Invexu/Digitexu se v průběhu uplynulého týdne uskutečnilo Mistrovství České republiky v počítačových hrách, kde se představili ti nejlepší domácí hráči v 10 hrách. Ve vedlejším pavilonu E se uskutečnila česká kvalifikace World Cyber Games, a tak si všichni příznivci elektronických sportů přišli na své. Jak vše dopadlo?

On-line hry: Známe Mistry ČR v počítačových hrách

InvexCup - finále Mistrovství ČR v PC hrách
Nejdůležitější domácí soutěží je už poněkolikáté Mistrovství České republiky v počítačových hrách, jehož finále - InvexCup - se hraje každý rok na Invexu. V roce 2005 se soupeřilo celkem v 10 hrách (Counter-Strike, Warcraft III, Starcraft: Broodwar, Quake 3, Vietcong, Call of Duty, FIFA, NHL, Unreal Tournament 2004 a Enemy Territory), v Brně na Invexu šlo o velmi lákavé odměny v hodnotě 400 000 Kč.

Záštitu nad akcí převzalo (stejně jako loni) Ministerstvo informatiky ČR, ministryně Dana Bérová si osahala závodní hru Need for Speed Underground 2 a předvedla ostrou jízdu i několik karambolů. Příznivci této závodní hry i aut obecně si mohli prohlédnout zbrusu nové BMW M3 Otto Krámského, nejlepší počítačoví jezdci si vybojovali jízdu v tomto speciálu v rámci představení NFS: Most Wanted.

Jaromír Bosák při komentování finále MČR ve hře FIFA.
Foto:
www.progamers.cz

V průběhu čtyř dnů se na počítačích v Tourney Area vystřídalo více než 300 hráčů včetně zahraničních soutěžících v AMD Euro Cyber Cupu, byly odehrány stovky zápasů. Největší sledovanost měl tradičně Counter-Strike, zde došlo ke kuriózní situaci, neboť titul Mistr ČR vybojoval slovenský klan fu.sk. Finálové utkání MČR ve fotbálku FIFA 2005 komentoval známý spíkr z ČT Jaromír Bosák, zápas byl živě přenášen na programu ČT24.

Ovšem nejen tím se diváctvo bavilo - moderátor Jirka Forman připravil spousty soutěží pro našlapaný pavilon C, zejména v úterý se v expozici MČR nedalo prakticky hnout. Pro diváky byly připraveny doprovodné turnaje v různých hrách (Warcraft III DotA, Battlefield 2) v rámci 100 PC pro volné hraní - PG Cyber Café. Zajímavostí je, že v týmové střílečce Battlefield 2 prokázali nejlepší mušku vojáci České armády. :o)

ACT-Giacomo - Mistr ČR pro rok 2005 ve hře Warcraft III.
Foto:
www.progamers.cz

Mistři ČR v PC hrách pro rok 2005 + výhry:
Counter-Strike - fu.sk (150 000 Kč)
Warcraft III - ACT-Giacomo (30 000 Kč)
Starcraft: Broodwar - nEph.Destroyer (5 000 Kč)
Quake 3 - Mzik (5 000 Kč)
Vietcong - We Were Immortal (25 000 Kč)
NHL - Tondinho (5 000 Kč)
Call of Duty - eSuba (25 000 Kč)
FIFA - El Diablo (5 000 Kč)
Unreal Tournament 2004 - nEph.dsN (5 000 Kč)
Enemy Territory - singularity (25 000 Kč)

 

Česká kvalifikace World Cyber Games

Pokud bychom měli jmenovat nejvýznamnější světové turnaje v hraní počítačových her, asi jen těžko by se dala opomenou herní olympiáda World Cyber Games. Původní korejská myšlenka se vloni vydala poprvé do světa, letos se místo konání přesouvá zpět do Asie, konkrétně do Singapuru. Vzhledem k tomu, že na nejlepší hráče čekají odměny v řádech statisíců dolarů a že i samotný "výlet" do Singapuru je velkým lákadlem, všichni domácí hráči se na českou kvalifikaci poctivě připravovali.

Loni se WCG kvalifikace uskutečnila na Výstavišti v Ostravě a jen těžko by se dala označit za podařenou. Z toho si pořadatelé vzali ponaučení a letošní akci připravili o poznání lépe. Předkvalifikace ve třech soutěžních hrách (Counter-Strike: Source, Warcraft III a Starcraft: Broodwar) probíhaly během září a října na serveru GameZone, ti nejlepší si to pak rozdali na Invexu o jediné postupové místečko do Singapuru.

WCG 2005 - diváci mohli sledovat nejzajímavější duely na plátně.
Foto:
www.progamers.cz

Counter-Striku byla situace ještě o něco složitější. Česká republika měla (dle vyjádření organizátora) společný kvalifikační slot se Slovenskem, a tak si vítěz domácí kvalifikace musel ještě zahrát se slovenskými defeaters o letenky. Dalším možným problémem byl fakt, že se hrál CS: Source, tedy novější bratříček klasického CSka. CS turnaj nakonec přinesl řadu problémů (hardware, nejasnosti v pravidlech, stížnosti hráčů), nejlepším českým týmem se nakonec stali NecroRaisers. Ti pak nicméně v konfrontaci se slovenským klanem defeaters neuspěli, prohráli 11:16 a nikam nepojedou.

Výsledky WCG kvalifikace v CS: Source:
1. místo: i.defeaters (Slovensko) - účast na turnaji v Singapuru
2. místo: NecroRaisers (ČR)
3. místo: inteRaction (ČR)

Další hranou hrou byl Warcraft III, kde domácí scéně již dlouho kralují ACT-Giacomo a nEph.Hum4nic. Oba si bez problémů proklestili cestu pavoukem až do finále, po vyrovnaných hrách nakonec triumfoval v poměru 2:0 ACT-Giacomo. Právě tento zástupce rasy undeadů nás bude reprezentovat na WCG a dle mého názoru má největší šanci na postup ze skupiny.

Výsledky WCG kvalifikace ve Warcraftu III:
1. místo: ACT-Giacomo - účast na turnaji v Singapuru
2. místo: nEph.Hum4nic
3. místo: SkyR)Bonecracker

Poslední hrou, ve které se hráči mohli kvalifikovat na WCG, byla strategie Starcraft: Broodwar. Zde si naděje na postup dělalo více hráčů, největší zřejmě čerstvý Mistr ČR nEph.Destroyer, nicméně ten v Brně onemocněl a nemohl podat nejlepší výkon. Účast na WCG si tak zopakuje Dark_Caleb z týmu CDS, před dvěma lety mu v Koreji jen těsně unikl postup z nabité základní skupiny.

Výsledky WCG kvalifikace ve Starcraft: Broodwaru:
1. místo: CDS)Dark_Caleb - účast na turnaji v Singapuru
2. místo: Energy[some]
3. místo: CDS)w0nder

Světové finále WCG se uskuteční 16.-20. listopadu, takže všichni reprezentanti mají poslední dva týdny na vyladění formy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků