Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Nejsvobodnější internet je v Estonsku, tvrdí organizace Freedom House

Estonsko poprvé vystřídalo Spojené státy na čele žebříčku zemí sestaveného podle míry internetové svobody. Uvedla to americká organizace Freedom House ve výroční zprávě o přístupu ke globální síti ve vybraných státech světa. Do průzkumu bylo zařazeno 47 zemí, Česká republika mezi nimi nebyla.

Foto: Profimedia.cz
Nejsvobodnější internet je v Estonsku, tvrdí organizace Freedom House

Zpráva konstatovala, že od loňského průzkumu došlo obecně k zesílení vládních restrikcí v přístupu k internetu. Největšími hříšníky jsou v tomto směru Pákistán, Etiopie a Bahrajn. V Tunisku, Libyi a Barmě došlo naopak k pozitivnímu posunu, když vlády těchto zemí "dramaticky" posunuly svou politiku směrem k větší otevřenosti.

Estonsko označila zpráva za vysoce internetově vyspělou zemi. Malý pobaltský stát zavedl internetové volby, prosazuje elektronické zdravotní knížky a nemá prakticky žádná omezení v přístupu k internetovému obsahu. Spojené státy přišly o své dosavadní prvenství vinou zaostávání v přístupu k vysokorychlostnímu internetu a kvůli vysokým cenám za připojení.

Nové zákony omezující přístup k internetu zavedlo 19 států, uvádí se ve zprávě. Vlády 14 zemí v čele s Čínou zaměstnávají armády blogerů, kteří manipulují internetovými diskusemi. Ve 26 ze 47 zkoumaných zemí byl bloger zatčen kvůli obsahu svého příspěvku.

V první desítce se umístily na třetím místě Německo, dále Austrálie, Maďarsko a Itálie. Seznam uzavírají Čína, Kuba a Írán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků