Hlavní obsah
Logo bitcoinu Foto: Dado Ruvic, Reuters

Kryptoměny budou v Pákistánu těžit i s pomocí vody

Pákistánská provincie Chajbar Pachtunchvá na severozápadě země plánuje stavbu dvou těžebních farem kryptoměn, které využijí vodní energii. Oznámila to ve čtvrtek pákistánská vláda. Těžební farmy se neobejdou bez značných investic do datových center, která potřebují značné množství elektřiny. Cena projektu se teprve stanoví, uvedla agentura Reuters.

Logo bitcoinu Foto: Dado Ruvic, Reuters
Kryptoměny budou v Pákistánu těžit i s pomocí vody

Kryptoměnám se v posledních měsících dostává širšího přijetí. Do bitcoinu, což je nejznámější kryptoměna, investoval mimo jiné zakladatel americké společnosti Tesla Elon Musk. Společnost Morgan Stanley pak jako první velká americká banka umožní svým bohatým klientům investice do tří bitcoinových fondů.

Třebaže sousední Indie chce kryptoměny zakázat, v Pákistánu vznikl federální výbor, který má formulovat politiku v oblasti kryptoměn. Těžba a obchodování s nimi se tam nyní odehrává v šedé zóně. Chce-li země sektor otevřít investorům, musí nejprve jasně definovat cestu k jeho legalizaci, upozornila agentura Reuters.

První přísný zákaz

Pákistánská centrální banka v roce 2018 uvedla, že bitcoin není legální platidlo a transakce s ním zakázala. Země je nadto v hledáčku mezinárodní organizace Financial Action Task Force (FATF), která se ve světě snaží potírat financování terorismu a dalších ilegálních aktivit. Organizace Islámábád vyzvala mimo jiné k tomu, aby lépe reguloval kryptoměny.

Těžba krytopměn a obchodování s nimi ale v Pákistánu zažívají rozkvět, uvádí analytická společnost SimilarWeb. Mezi nejvíce stahované aplikace se řadí Binance a Coinbase, které umožňují obchodování s kryptoměnami.

Lidé stejně těží

„Nyní se toho neúčastní pouze naše vláda. Lidé z celého Pákistánu už na tom pracují – buďto kryptoměny těží, anebo s nimi obchodují,” konstatoval poradce provinční rady v otázkách vědy a technologií. „Chceme to dostat na vládní úroveň, aby to podléhalo kontrole a předešlo se podvodům,” dodal.

Bitcoin od začátku letošního roku už zdvojnásobil hodnotu a poprvé se prodával až za 60 000 dolarů (více než 1,3 milionu Kč). Jeho tržní kapitalizace přesáhla jeden bilion USD. Na své dosavadní maximum 61 781,83 USD bitcoin vystoupil o minulém víkendu, od té doby ale oslabil. Investoři vybírali zisky a k poklesu podle analytiků patrně přispěla i zpráva o chystaném zákazu kryptoměn v Indii.

Jak se těží bitcoiny a další kryptoměny

Neustále rostoucí hodnota bitcoinu a dalších virtuálních měn vyvolala doslova zlatou horečku. A to nejen mezi investory, kteří s vidinou možného zisku horentně skupují, co se dá. Velký podíl na nedostupnosti nových grafik mají také těžaři. Situace došla dokonce tak daleko, že těžaři začali ve velkém skupovat i herní notebooky, aby je využili pro těžbu.

Jak je tedy z řádků výše patrné, největší poptávka je po hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Pro těžbu bitcoinů či jiných kryptoměn je potřeba mít celou farmu extrémně výkonných počítačů, které se říká mining rig.

Na všechny takto zapojené stroje se nainstaluje speciální software, který pak počítá předem nastavené výpočty, jejichž výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné nakupovat prakticky cokoliv, případně je směnit za skutečné peníze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků