Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Írán kvůli protestům znovu zablokoval internet v části země

Íránské úřady zablokovaly internet v provincii Chúzestán na jihu země. Na sociálních sítích se totiž ze současných protestů na jihu Íránu objevila videa. Informovala o tom nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu. Agentura AP informovala, že zveřejněná videa byla z protestů z chúzestánského města Behbahán, kde ve čtvrtek zasahovala policie a použila i slzný plyn.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Írán kvůli protestům znovu zablokoval internet v části země

"Nebojte se, nebojte, jsme v tom společně," volali účastníci. Z videí je patrná přítomnost silných policejních jednotek i v dalších městech, například v Isfahánu či Teheránu. Íránské úřady o demonstraci v Behbahánu neinformovaly.

Svědci událostí podle agentury Reuters tvrdí, že několik účastníků protestu bylo zatčeno. NetBlocks zaznamenala první potíže s internetem už ve čtvrtek večer.

Opakuje se tak situace z loňského listopadu, kdy se Íránem šířily protesty vyvolané původně prudkým zvýšením cen pohonných hmot. I tehdy úřady na několik dní přerušily přístup k internetu ve snaze zabránit účastníkům tyto akce koordinovat. Protesty se rozšířily do mnoha měst a podle západních zdrojů při nich přišlo o život až 1000 lidí. Experti, kteří pracují pro Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva, hovoří o 400 obětech na životech, íránské úřady přiznaly 230 mrtvých. Demonstrace nakonec přerostly v protivládní protesty považované za nejrozsáhlejší od revoluce v roce 1979.

"Lidé jsou rozhořčeni, ekonomika je na tom tak špatně, že nedokážeme přežít," citovala agentura Reuters jednoho z občanů Teheránu. Agentura také připomíná, že íránský nejvyšší soud tento týden potvrdil rozsudky smrti nad třemi účastníky loňských protestů. Na sociálních sítích se pak objevily výzvy uspořádat proti tomuto rozhodnutí demonstrace po celé zemi.

Íránská agentura Tasním informovala, že bezpečnostní složky už "pozatýkaly klíčové členy opozičních skupin, kteří podněcovali k protestům v provincii Chorásáne Razaví".

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků