Hlavní obsah
Internetové kabely (ilustrační foto) Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Inzerovaná rychlost internetu neodpovídá realitě, zlobí se ČTÚ. Chystá se změna

V uplynulých týdnech se Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zaměřil na kontrolu kvality internetového připojení. A výsledky bohužel nejsou vůbec optimistické, reálné rychlosti jsou totiž značně nižší než ty inzerované. ČTÚ proto bude po operátorech závazně požadovat, aby jednotlivé nabídky více odpovídaly skutečnosti.

Internetové kabely (ilustrační foto) Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Inzerovaná rychlost internetu neodpovídá realitě, zlobí se ČTÚ. Chystá se změna

„Rozevírají se nůžky mezi nadsazenými inzerovanými parametry kvality služeb, které mají za účel ovlivnit koncové uživatele ohledně jejich rozhodnutí uzavřít smlouvy, a reálně dosažitelným výkonem nabízeného připojení,“ stojí v monitorovací zprávě ČTÚ.

Pracovníci úřadu upozornili, že při kontrolním měření vykazovalo 16 procent přípojek velkou odchylku od deklarované rychlosti. V 36 procentech případů se ukázalo, že dokonce přípojky u zákazníků nejsou schopné uváděné maximální rychlosti dosáhnout. Důvodem je snižování šířky pásma nebo velká vzdálenost od ústředny.

Přesné stanovení parametrů

„Proto ČTÚ považuje za nezbytné závazně stanovit definice parametrů kvality služby a odchylek od skutečného výkonu služby tak, aby poskytovatelé nemohli nadále lákat koncové uživatele na nereálnou kvalitu připojení,“ konstatovali zástupci úřadu.

Koncoví uživatelé by podle nich měli mít pro své rozhodování o výběru poskytovatele připojení k dispozici relevantnější a přehlednější informace.

„ČTÚ na základě uvedených skutečností tedy v měsíci červnu přistoupil k zahájení veřejné konzultace k návrhu změny všeobecného oprávnění č. VOS/ 1/07.2005-9, kterým se stanoví podmínky k poskytování služeb elektronických komunikací. V jejím rámci by byly závazným způsobem stanoveny definice základních kvalitativních parametrů služby připojení k síti internet a vztahy mezi těmito parametry,“ uvádí monitorovací zpráva.

Maximální i minimální rychlost

Ve smlouvách – a tedy i v nabídkách – by tak do budoucna měla být definovaná maximální, běžně dostupná, a minimální rychlost připojení. „Maximální rychlost nesmí být menší než hodnota inzerované rychlosti. Běžně dostupná rychlost musí odpovídat alespoň 60 % hodnoty inzerované rychlosti. Minimální rychlost musí odpovídat alespoň 30 % hodnoty inzerované rychlosti,“ uvedli pracovníci úřadu.

Zdůraznili přitom, že v případě mobilních sítí se jedná o definice odhadované maximální a inzerované rychlosti, kde jsou „velké odchylky definovány jako poklesy výkonu služby přístupu k internetu pod 25 % hodnoty rychlosti inzerované“.

V České republice nabízí přístup k internetu prostřednictvím pevných sítí 2055 operátorů a skrze mobilní sítě 205 poskytovatelů. Dalších 144 společností nabízí připojení oběma zmiňovanými způsoby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků