Hlavní obsah

Hardware 1/2006: Umax Visionbook 965WXC: všeuměl pro zábavu

Výkonný a dobře vybavený notebook, to je UMAX VisionBook 965WXC. Nepostrádá nic podstatného a nabízí dostatek prostředků například i pro hraní her nebo práci s multimédii. O to se ostatně stará osvědčená kombinace komponent spojená s technologií Centrino druhé generace zvané Sonoma, která zaručuje i poměrně solidní běh přístroje na baterie.

Hardware 1/2006: Umax Visionbook 965WXC: všeuměl pro zábavu

Obchodní zaklínadlo "Multimediální" použili lidé od Umaxu i v případě přenosného počítače VisionBook 965WXC. Jistě k tomu měli své důvody. VisionBook je vybaven opravdu znamenitě, což v kombinaci se širokoúhlým 15,4" displejem tvoří zajímavý komplet.

Rozumný kompromis

V notebooku tepe procesor Intel Pentium M 740 s frekvencí 1,73GHz, který je dostatečný pro jakoukoliv běžnou činnost. Není problém však na takovémto stroji třeba stříhat video. Procesoru zdatně sekunduje 512MB operační paměti. Ta je standardu DDR2 a běží na frekvenci 533MHz.

Dobrým zvykem se dnes stalo montovat do přenosných počítačů disky s rychlostí otáčení ploten 5400 ot/min. Takový harddisk s kapacitou 80GB použil také Umax.

Jakmile disk naplníte, můžete data zálohovat na DVD vypalovačce, která se honosí přívlastky SuperMulti a Duallayer, což vypovídá o možnost jednotky zapisovat na DVD dvouvrstvá a dokonce i DVD-RAM média.

Obraz jako víno

Použitý LCD panel mile překvapil velmi sytými barvami s vynikajícím kontrastem. Bohužel kvalita podsvícení byla průměrná, protože po stranách byl obraz trochu světlejší než uprostřed.

Protože notebook používá slušnou grafickou kartu, na které je možné si zahrát i moderní hry, je důležité, aby mělo LCD rychlou odezvu. V technické dokumentaci se o ní sice nikde nedočteme, ale video-testy prokázaly, že je odezva někde na úrovni 15ms, tedy, že je na velmi dobré úrovni.

Grafický výkon

Jádro GeForce 6600 Go, které pohání grafický subsystém notebooku, slibuje hodně. Nejedná se sice o vysloveně herní procesor, avšak vzhledem k jeho spotřebě a schopnostem jde možná o nejlepší možnou volbu. V testovacím programu 3D Mark 05 jsme naměřili téměř 1700 bodů, což není na přenosný počítač nikterak zahanbující výsledek.

Samozřejmě syntetický benchmark nic nedokazuje, proto se GeForce 6600 Go předvedla ve hře Half Life 2. Počet snímků za vteřinu v rozlišení 1024x768 činil 36, zatímco minimum nekleslo pod 22. To znamená naprosto bezproblémovou hratelnost v tomto režimu. 

Pevný plast je základ

Notebooky jsou od toho, aby si je mohl uživatel pohodlně brát s sebou, aniž by se obával, že dojdou snadno úhony. Důležité proto je, aby bylo jejich tělo pevné a odolné proti promáčknutí (zvláště v oblasti displeje) a také, aby se nedalo příliš jednoduše poškrábat.

Umax 965WXC si v těchto ohledech nevede nikterak špatně, snad i proto, že šasi je vyrobeno z hliníku. Jen pevnost horního víka by mohla být větší. Pokud na něj třeba omylem postavíte něco těžšího, můžete se dočkat nemilého překvapení v podobě poškozeného displeje.

Povedený design

Možná je to pouze dojem, ale VisionBook působil trochu Applovsky (berte prosím s rezervou), a to nejen jménem. Část okolo klávesnice je provedena velmi jednoduše, ale díky pevným liniím a střídání dvou barev plastů vypadá notebook lépe, než většina prodávané konkurence.

Celkově však Umax vypadá poněkud těžkopádně, což dokládá i jeho váha - 3,2 kg v ruce je totiž při nošení přístroje poznat.

Po intenzivní práci náročné na výkon se 965ka začala pod rukama trochu zahřívat. Nešlo naštěstí o žádné drama, v zimě to bylo spíš takové příjemné vytápění. Výdechy chlazení jsou i na spodní straně, takže notebook nedoporučuji pokládat na dlouhou dobu na peřinu nebo jakoukoliv měkkou podložku.

Výdrž přístroje

Výrobce udává pohotovostní dobu zařízení v rozsahu tří hodin. Při minimálním zatížení jsme dosáhli opravdu téměř třech hodin (konkrétně 2:49). S rostoucími nároky na výkon notebooku však jeho výdrž rychle klesá, při přehrávání videa je to něco okolo 90 minut.

Zhodnocení

Silné stránky Umaxu Visionbook 965WXC jsou výkon, kvalitní displej a neotřelý vzhled. Trochu slabší je to s hlučností při plném zatížení, pevnosti víka a reproduktory. Jak je však vidět, pozitiva mají mnohem větší váhu.

V těle laptopu jsou rovněž integrovány celkem čtyři reproduktory, které by se měly postarat o zdání prostorového zvuku. To se jim bohužel moc nedaří, i když jisté náznaky zde najdeme.

Pokud je vám takováto konfigurace málo, nabízí Umax na svých stránkách takzvaný konfigurátor sestavy, kde je možné prakticky jakoukoliv komponentu vyměnit za silnější a výkonnější.

Technické specifikace

Procesor: Intel Pentium M 740
Chipset: Intel 915PM
RAM: 512 MB DDRII ( max. 1 GB)
Video RAM: 128 MB nVIDIA Go 6600
HDD: 80 GB (5400ot.)
Audio: 4 x Repro, SRS / WOW 3D technologie
Displej: 15,4" WXGA TFT (16:10, 1280x800)
DVD+/-RW: Duallayer, Supermulti
Wireless LAN: Intel Pro Wireless 2200 (802.11b/g)
Bluetooth : Volitelně
Infra port: Ano
USB: 3 x USB 2.0
Baterie: LiIon (4400 mAh) - 3 Hodiny
Hmotnost: 3,2 kg
OS: Win XP Home

Poněkud nás však může zarazila cena Umaxu 965WXC, která byla stanovena na 39 258 Kč včetně daně. U značky Umax bychom čekali možná trochu méně. Snad je to daň za dobrou rozšiřitelnost, snad za vyvážený výběr použitých komponent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků