Hlavní obsah
Většina lidí má příliš krátká hesla. Jejich prolomení trvá hackerovi jen pár minut. Foto: Profimedia.cz

Hackeři prý budou příští rok více útočit na kritickou infrastrukturu

Počet útoků počítačových zločinců na kritickou komunikační infrastrukturu jednotlivých zemí v příštím roce poroste. Tyto útoky přitom mohou ohrozit národní bezpečnost. Útoků se obává téměř polovina firem, které infrastrukturu provozují. Vyplývá to z průzkumu společnosti Symantec.

Většina lidí má příliš krátká hesla. Jejich prolomení trvá hackerovi jen pár minut. Foto: Profimedia.cz
Hackeři prý budou příští rok více útočit na kritickou infrastrukturu

Zhruba 53 procent firem, které mají kritickou infrastrukturu, což jsou například energetické nebo telekomunikační společnosti, se domnívá, že byly cílem politicky motivovaného útoku. Čtyři pětiny očekávají, že počet útoků poroste.

Kybernetické zločince podle Symanteku inspiruje úspěch viru Stuxnet, který napadl firemní sítě v Íránu, Číně a dalších zemích. Virus získává citlivé údaje a dokáže přeprogramovat průmyslové informační systémy.

Hackeři budou také stále častěji využívat zranitelnosti nultého dne a zároveň se uživatelé častěji stanou svědky vysoce úspěšných a přesně cílených hrozeb. Zatímco v roce 2009 Symantec zaznamenal 12 chyb, zneužitých v den jejich objevení, letos do listopadu to bylo už 18 zranitelností.

S exponenciálním růstem počtu mobilních zařízení se bude stírat hranice mezi jejich využitím pro osobní a pracovní účely. Počítačová oddělení firem proto budou muset zcela změnit přístup k zabezpečení informačních technologií.

Jak se zdarma bránit proti hackerům a virům

Odborníci tvrdí, že na světě je počítačovým virem nebo jiným škodlivým programem nakažen každý třetí počítač, který je připojen k internetu. Snaha internetových podvodníků, kteří viry programují, je jasná – chtějí získat identitu a peníze majitele počítače. Bránit se jim přitom lze i úplně zadarmo.

Podle bezpečnostních expertů za takto vysoké číslo infikovaných počítačů může především to, že lidé ve většině případů podceňují zabezpečení svého operačního systému.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků