Hlavní obsah
Generální ředitel Googlu Sundar Pichai Foto: J. Scott Applewhite, ČTK/AP

Google musí platit vydavatelům za obsah, rozhodli Francouzi

Americký internetový gigant Google bude muset francouzským vydavatelským společnostem a zpravodajským agenturám platit za používání jejich obsahu. Rozhodl o tom francouzský úřad pro regulaci hospodářské soutěže. Společnost Google krátce poté uvedla, že se rozhodnutí úřadu podřídí.

Generální ředitel Googlu Sundar Pichai Foto: J. Scott Applewhite, ČTK/AP
Google musí platit vydavatelům za obsah, rozhodli Francouzi

Verdiktu předcházela stížnost několika svazů zastupujících francouzské vydavatele tisku na praktiky Googlu, který je provozovatelem největšího internetového vyhledávače na světě. "Praktiky Googlu způsobily vážnou a bezprostřední škodu tiskovému sektoru," uvedl regulační úřad.

Francouzský úřad zároveň upozornil, že ekonomická situace vydavatelů a zpravodajských agentur je i bez toho křehká. Poukázal i na zákon, jehož cílem je posílení příjmů plynoucích z obsahu, který vytvářejí novináři.

Ve Francii loni na podzim začala platit nová pravidla autorského práva, která se okamžitě stala předmětem sporu tamních médií s Googlem. Média mají teď podle evropských pravidel, která francouzská novela zohledňuje, dostávat zaplaceno za obsah, jehož úryvky a náhledy firmy jako Google, Facebook a další šíří na internetu. Google však platit odmítl a rozhodl se náhledy vůbec nezveřejňovat.

"Od chvíle, kdy loni ve Francii vstoupil v platnost evropský zákon o autorském právu, spolupracujeme s vydavateli, abychom zvýšili naši podporu a investice do zpravodajství," uvedl nicméně viceprezident společnosti Google Richard Gingras, který má na starosti aktivity týkající se zpravodajství.

Situace v Česku

Obdobný postup zvolila společnost Google v září 2019 i vůči českým vydavatelům. Požadovala po nich udělení bezplatných licencí k užívání vydavatelského obsahu pro účely správného fungování vyhledávacího algoritmu a zobrazování výsledků u svého vyhledávače.

"Šlo o evidentní pokus, jak obejít smysl přijaté evropské směrnice o autorských právech na jednotném digitálním trhu v EU a národní implementaci zákona přijatého jako první právě ve Francii. Jsme proto velice rádi, že Francie učinila rychle rázné kroky, kterými ukázala, že podobné pokusy nebudou v EU tolerovány," řekl výkonný ředitel české Unie vydavatelů Václav Mach.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků