Hlavní obsah

Google musí platit vydavatelům za obsah, rozhodli Francouzi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Paříž

Americký internetový gigant Google bude muset francouzským vydavatelským společnostem a zpravodajským agenturám platit za používání jejich obsahu. Rozhodl o tom francouzský úřad pro regulaci hospodářské soutěže. Společnost Google krátce poté uvedla, že se rozhodnutí úřadu podřídí.

Foto: J. Scott Applewhite, ČTK/AP

Generální ředitel Googlu Sundar Pichai

Článek

Verdiktu předcházela stížnost několika svazů zastupujících francouzské vydavatele tisku na praktiky Googlu, který je provozovatelem největšího internetového vyhledávače na světě. "Praktiky Googlu způsobily vážnou a bezprostřední škodu tiskovému sektoru," uvedl regulační úřad.

Francouzský úřad zároveň upozornil, že ekonomická situace vydavatelů a zpravodajských agentur je i bez toho křehká. Poukázal i na zákon, jehož cílem je posílení příjmů plynoucích z obsahu, který vytvářejí novináři.

Vyhledávače budou platit daň z odkazu, kontroverzní směrnici schválili europoslanci

Ekonomika

Ve Francii loni na podzim začala platit nová pravidla autorského práva, která se okamžitě stala předmětem sporu tamních médií s Googlem. Média mají teď podle evropských pravidel, která francouzská novela zohledňuje, dostávat zaplaceno za obsah, jehož úryvky a náhledy firmy jako Google, Facebook a další šíří na internetu. Google však platit odmítl a rozhodl se náhledy vůbec nezveřejňovat.

"Od chvíle, kdy loni ve Francii vstoupil v platnost evropský zákon o autorském právu, spolupracujeme s vydavateli, abychom zvýšili naši podporu a investice do zpravodajství," uvedl nicméně viceprezident společnosti Google Richard Gingras, který má na starosti aktivity týkající se zpravodajství.

Situace v Česku

Obdobný postup zvolila společnost Google v září 2019 i vůči českým vydavatelům. Požadovala po nich udělení bezplatných licencí k užívání vydavatelského obsahu pro účely správného fungování vyhledávacího algoritmu a zobrazování výsledků u svého vyhledávače.

"Šlo o evidentní pokus, jak obejít smysl přijaté evropské směrnice o autorských právech na jednotném digitálním trhu v EU a národní implementaci zákona přijatého jako první právě ve Francii. Jsme proto velice rádi, že Francie učinila rychle rázné kroky, kterými ukázala, že podobné pokusy nebudou v EU tolerovány," řekl výkonný ředitel české Unie vydavatelů Václav Mach.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám