Hlavní obsah
Logo společnosti Facebook Foto: Yves Herman, Reuters

Facebook zablokoval desítky podezřelých účtů. Kvůli volbám

Společnost Facebook v pondělí zablokovala 30 podezřelých účtů na své stejnojmenné sociální síti a dalších 85 na platformě Instagram. Učinila tak jen den před kongresovými volbami, které se v USA konají v úterý. Podle prohlášení firmy by zablokované účty mohly být spojené s pochybnou činností ze zahraničí, napsala agentura Reuters.

Logo společnosti Facebook Foto: Yves Herman, Reuters
Facebook zablokoval desítky podezřelých účtů. Kvůli volbám

"V neděli večer nás americké bezpečnostní složky informovaly o on-line aktivitě, kterou nedávno objevily a která podle nich může být spojena se zahraničními entitami," napsala firma v prohlášení. "Okamžitě jsme tyto účty zablokovali a dále je podrobně zkoumáme," dodala společnost, podle níž zablokované facebookové účty byly ve francouzštině nebo v ruštině, zatímco instagramové profily byly většinou v angličtině.

Firma zdůraznila, že o podobných událostech by obvykle informovala veřejnost až po podrobné analýze. Oznámit incident se ale rozhodla už nyní kvůli ostře sledovaným kongresovým volbám, které se ve Spojených státech v úterý konají. "Chtěli jsme, aby lidé věděli o krocích, které jsme udělali, a o faktech tak, jak je známe dnes," píše se v prohlášení společnosti.

Úterní kongresové volby by v případě očekávaného úspěchu demokratů mohly zkomplikovat zbývající dva roky vlády republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Předvolební průzkumy předpokládají, že demokraté ovládnou Sněmovnu reprezentantů a že republikáni udrží převahu v Senátu.

Spojené státy v současné době vyšetřují údajné ruské vměšování do volební kampaně před americkými prezidentskými volbami v roce 2016. Facebook ve svém pondělním prohlášení uvedl, že zatím není jasné, zda byly zablokované účty napojené na takzvanou Agenturu pro výzkum internetu (AII), která je údajně hlavním zdrojem demagogické propagandy a falešných zpráv šířených z Ruska, či jiné zahraniční entity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků