Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Evropská komise nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody

Evropská komise (EK) ve středu nařídila americkému výrobci čipů Broadcom, aby přestal uplatňovat některá obchodní ustanovení v dohodách s výrobci televizních set-top boxů a modemů. A to do doby, než Komise dokončí vyšetřování, zda tato ustanovení nemají za cíl poškodit konkurenci.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Evropská komise nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody

Prozatímní opatření jsou poměrně vzácná a EK k nim přistupuje pouze v případě důvodného podezření, že by firmy mohly omezit či vytlačit konkurenci z trhu dřív, než komise vyšetřování ukončí. To může trvat i několik let, upozornila agentura Reuters.

Komise uvedla, že prozatímní opatření má zabránit vážnému a nenapravitelnému poškození hospodářské soutěže. To by chování Broadcomu pravděpodobně způsobilo, protože podle komise na první pohled porušuje pravidla hospodářské soutěže EU.

Obavy komise, která je exekutivním orgánem EU s pravomocí antimonopolního úřadu, se týkají hlavně dohod s šesti výrobci set-top boxů a modemů. Jejich výsledkem je, že firmy nakupují různé čipy výhradně od Broadcomu. Ten má nyní 30 dní na to, aby vyhověl nařízení, jehož platnost je tři roky, ale může skončit i dříve, pokud bude v této věci přijato konečné rozhodnutí.

Broadcom je největším světovým dodavatelem čipových sad pro televizní set-top boxy a modemy včetně systémů, které tvoří takzvaný mozek set-top boxů a modemů. Firma vyrábí také čipy pro chytré telefony a počítače a je hlavním dodavatelem čipů pro společnost Apple.

EU zahájila vyšetřování letos v červnu, kdy rovněž varovala, že zřejmě v rámci vyšetřování nařídí firmě okamžité pozastavení některých praktik. List The Wall Street Journal tehdy uvedl, že prozatímní opatření Evropská komise naposledy použila před 18 lety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků