Hlavní obsah
1. liga družstev – Brno, Bohunice – 11. 10. 2014 Foto: Tomáš Vítámvás

Co umí vaše PC 10/2004 - Udržujte Windows XP stále aktuální!

Připojujete-li se do sítě internet a chcete zabránit úniku informací z vašeho PC či jeho nakažení virem, je potřeba udržovat systém stále aktuální. Navíc tímto jednoduchým opatřením může být zvýšen i výkon vašeho počítače...

1. liga družstev – Brno, Bohunice – 11. 10. 2014 Foto: Tomáš Vítámvás
Co umí vaše PC 10/2004 - Udržujte Windows XP stále aktuální!

Jak aktualizovat svůj počítač

V prvé řadě je potřeba mít zapnutou funkci Automatické aktualizace, která pokud se připojíte k internetu, zjistí, zda nejsou nové aktualizace na serveru Microsoftu a pokud ano, stáhne je a vyzve vás k instalaci. Je to funkce automatická, proto zjišťuje jen nezbytně nutné aktualizace, tedy záplaty na bezpečnostní díry a ne třeba aktualizace driverů. Funkci naleznete, kliknete-li na tlačítko Start, pak na Ovládací panely a zde vyberete položku Systém (tohoto kroku lze dosáhnout také pomocí klávesové zkratky okna+Pause). Zde kliknete na záložku Automatické aktualizace a zkontrolujete zaškrtnutí či označíte položku Udržovat počítač aktualizovaný - software serveru Windows Update lze aktualizovat automaticky před instalací jiných aktualizací a následně položku Aktualizace stahovat automaticky a upozorňovat, když budou připraveny k instalaci. Vaše volby potvrdíte klepnutím na OK.

Druhou možností, která vám nabídne i nové drivery a podobně, je spustit službu Windows Update. Naleznete ji, kliknete-li na tlačítko Start-Všechny programy a zde na Windows Update. Systém se připojí k serveru Microsoft Windows Update. Zde pak kliknete na Vyhledat aktualizace. Systém prohledá, zda je něco nové a nabídne vám výpis aktualizací k instalaci. Sami můžete zvolit, co chcete instalovat a co ne. Instalaci/stažení potvrdíte stisknutím tlačítka Instalovat.

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Prosím o radu, jakým způsobem převádět formát mp3 do běžného hudebního formátu, který pak lze vypálit na CD a používat v přehrávačích, které formát mp3 nepodporují. Děkuji. Voráček

Vyjádření: Tygřík007: "Odpověď je velice jednoduchá, použijte např. Nero - vypálit hudební CD, potom přetáhněte soubory ve formátu *.mp3 do druhého okna. Nero se samo postará o převod do audio formy.  Potom už stačí jen vypálit. Jinak pro převod hudebních formátů slouží např. bezplatný CDEX." Radek Kašpar: "Program WinOnCD umí vypalovat klasické audio CD přímo z mp3." Tomáš Vejmelek: Je to jednoduché, stačí mít program na vypalování, třeba NERO a pod., zvolíte audio CD, a skladby tam normálně přetáhnete, program se už sám postará o převod do audio formátu (WAV), který lze přehrát v každém CD přehrávači." Miroslav Drahota: "Dobrý den, osobně používám SW Ahead - Nero Burning ROM, který byl přiložen jako součást balení koupené vypalovačky. Dá se však stáhnout i na internetu {{www.cdr.cz/?software}}Jinak se dá použít některý z dalších programů dostupných na internetu. Vyzkoušel program dBPowerAMP CDWriter release 1.1, jehož součástí je dBpowerAMP Music Converter, který bez jakýchkoliv problémů konvertuje mezi několika hudebními formáty. {{www.studna.cz/go/download.php/fid/1086}}". Jiří Pospíšil: "Formát Mp3 není potřeba převádět. Stačí ve vypalovacím programu třeba NERO 5 zvolit hudební CD a Mp3 do něj natáhnout a program už sám vypalí běžné AUDIO CD. Převod do WAVU zvládne třeba GOLDWAVE.COOLEDIT,SOUNDFORGE atd. Wav soubor musí po uložení tyto parametry: 16bitů/stereo 44100 kHz". Alky: "Zdravíčko, mě se při vypalování MP3 jako audio stop osvěčil NERO, stačí jen vytvořit novou sestavu pro vypalování, druh CD určit jako hudební a pak už jen stačí MP3 přetáhnout z harddisku na CD (při určení CD jako hudební NERO automaticky MP3 přetvoří v audio stopy) a vypálit.!! POZOR: CD se automaticky uzavírá - nelze dále připalovat, také je třeba počítat s tím, že audio stopy zabírají na CD nepoměrně více místa než MP3. Vytvořené CD se chová jako běžné audio CD, avšak na některých starších věžích se vypalovaná CD nedají přehrávat (komunikuje pouze s lisovanými CD), ještě menší šance na přehrání na věži je, pokud audio stopy vypálíte na CD-RW."
 

Omlouvám se, že Vás obtěžuji. Rád jsem chodil na NetMeeting, ale Atlas zrušil tento server a již se nedá připojit na ils.atlas.cz, jak mi bylo alespoň řečeno. Je nějaký jiný český server, kde tato možnost je. Případně zahraniční, kde jsou ovšem i češi. Děkuji.

Vyjádření: Zkusil bych například server ils.hol.gr - zde nějaké české skupiny snad občas jsou. Viz. článek: http://www.novinky.cz/01/71/70.html

Dobry den,
mam dotaz ohledne meho Outlooku Express. Normalne jsem si nastavil pres Seznam Outlook a ten mi asi tri mesice fungoval bezchybne. Nyni se mi nechce prihlasit a stale mi vypisuje error:

The connection to the server has failed. Account: 'Seznam Email - burda.jindrich', Server: '127.0.0.1', Protocol: SMTP, Port: 5103, Secure(SSL): No, Socket Error: 10061, Error Number: 0x800CCC0E

Nevim, co s tim. Ale stalo se mi to ve chvili, kdy mi skoncil trial AVG 7.0 a ja sem ho odinstaloval, mozna to ma souvislost...
Muzete mi prosim poradit?
Predem dekuji

Burda Jindrich

Vyjádření: Pan Ing. Milan Mohyla: "Máte špatně nastavené servery u svých mailových účtů. Asi nejjednodušší pro Vás je otevřít stránku Seznam a přihlásit se k Vašemu mailovému účtu.
Pak v záložce Nastavení zvolte "Automatické nastavení MS Outlok Express." Milan Beneš: "Poštovní modul AVG 7 nejspíš obsahuje vlastní SMTP server, který funguje jako proxy pro odesílání pošty. V Outlooku nastaví jako SMTP i POP3 server lokální počítač (adresa 127.0.0.1) a veškeré maily pak chodí přes tuto proxy. Po odinstalaci AVG je tedy potřeba opravit adresu POP3 a SMTP serveru, v případě Seznamu to bude pop3.seznam.cz a smtp.seznam.cz." Červinka Tomáš: "Zdravím, takže nefunkčnost outlooku má opravdu důvod v odinstalaci AVG 7.0. Problém je v tom, že zůstalo ve Vašem PC nastaveno, že nemá OE sahat pro zprávy na server Seznam.cz, ale do jedné ze součástí AVG, konkrétně do E-mail scanneru. Doporučil bych Vám znovu stáhnout z Internetu nastavení připojení k mailovému účtu, mělo by to pomoci. v případě neúspěchu bych dále doporučil obrátit se na hotline firmy Grisoft (AVG), kde by Vám měli poradit, co je nutné dále měnit, aby začalo vše fungovat jak má." Mozzim: "Patrne jste pouzival AVG i pro ochranu mailovych uctu v OExpres.
AVG presmeroval konta v Outlooku na svuj vlastni pop3server a smtp server. Nyni je potreba manualne opravit nastaveni vsech kont na puvodni hodnoty.
(pop3 server na spravnou hodnotu - zde pop3.seznam.cz a server pro odesilani - pravdepodobne smtp.seznam.cz)." Ovdřej Stavinoha: "stačí si v nastavení poštovních účtů v Outlooku nastavit SMTP adresu na správnou IP adresu. Adresa 127.0.0.1 je tzv. loopback nebo taky localhost adresa, která nikam nesměřuje (slouží pouze pro Windows)." Alky: "Zdravíčko,
Váš problém může opravdu souviset se skončením Trial verze AVG 7.0, protože AVG přehlašuje POP3 a SMTP adresy tak, aby příchozí a odchozí e-maily chodily směrem na program AVG a teprve po otestování antivirem na Outlook Express.Co tedy je nutno udělat: nejspíš by bylo možné vymazat staré nastavení pošty a použít znovu automatické nastavení Outlook Express ze Seznamu. Vymazání starého nastavení se provede v Nástrojích - účty a smazáním položek ze seznamu - toto já nepoužívám, takže nemohu zaručit funkčnost na 100%. Můj způsob je složitější, ale odzkoušený: je nutno nastavit v Nástrojích - účty kde jsou nastaveny servery pošty poklepat na nastavené servery (většinou se položka jmenuje pop3.seznam.cz - ve Vašem případě se nejspíš bude jmenovat "Seznam Email - burda.jindrich"), zde vybrat kartu servery (nejsem si jist názvem karty - zde jsou nastaveny servery POP3 a SMTP) zde nastavit POP3 na hodnotu "pop3.seznam.cz" a SMTP na hodnotu "smtp.seznam.cz" a v kartě, která je jako poslední je nutno nastavit port na výchozí hodnotu." Pan Skřeněk Petr zaslal návod i s dokumentací:

Tak vypadá nastavení po instalaci AVG7 přepíše si adresy a porty:

a tak si to musíte nastavit zpátky

Dotazy k vyjádření

Dobrý den. Chci poprosit o radu někoho, kdo má zkušenost s nastavením WinXP tak, aby tisk z programu DOS na LPT proběhl ihned, bez prodlevy. Nepomohlo nastavení tisku přímo na port a identické nastavení tisku, které bylo funkční v předchozím OS, tedy WinME. Zná někdo řešení? Děkuji Ivo

Pekný deň
Mam win. 98 niečo som asi odinštaloval alebo zmazal a neviem čo.
Zistil som to tak, že ak to dobre nazvem panel uloh (subor,upravy,zobraziť nastroje ) som mal po slovensky a teraz ich mam po anglicky. Jazyk mam nastaveny slovenčin. Dr.Watson hlasi chybu zmazania suboru a pod tym je ,že mam ukončiť spušťanie prepinača jazyka v INTERNAT.EXE To som našiel ale neviem čo s tým. Mam radšej preinštalovať celi win.? V počitačoch nie som vežmi zbehli.
Tiež by som sa chcel opýtať prečo mi nejdu tytulky pri prehravani filmu cez Win. Media PLAY. 9 Kde sa daju nastaviť?
Za odpoveď ďakujem

Do PC jsem nainstaloval novy hardisk Western digital 80 GB s 8MB cache.
Najumproval jsem ho jako Slave. Cele pripojil a zapl PC. System v pohode nabehl. Po male chvili se objevila hlaska, ze se nasel danej harddisk a ten se nainstaloval. Ve spravci zarizeni je harddisk oznacen, ze pracuje spravne.
Zadne konflikty nejsou hlaseny. Problem je v tom, ze v pruzkumnikovi ani nikde jinde, neni novy hardisk videt, tj. nelze s nim pracovat. Dale mam na pocitaci DVD-ROM, DVD vypalovacku, harddisk Seagate tj problem ze tam zarizeni je moc nenastava. Diky za pomoc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků