Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Richard Drew, ČTK/AP

Chcete přepsat dějiny, kritizoval Facebook žalobu FTC

Společnost Facebook se vymezila proti žalobám amerického antimonopolního úřadu a skupinám amerických států, jež sociální síť viní z porušování pravidel hospodářské soutěže. Hlavní právnička Facebooku Jennifer Newsteadová žaloby označila za „historický revizionismus“ s tím, že účelem antimonopolních zákonů není trestat úspěšné společnosti.

Ilustrační foto. Foto: Richard Drew, ČTK/AP
Chcete přepsat dějiny, kritizoval Facebook žalobu FTC

Doplnila, že Instagram a Whatsapp se staly úspěšnými poté, co do jejich rozvoje Facebook investoval miliardy dolarů.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg svým zaměstnancům vzkázal, že žaloby nebudou mít bezprostřední dopad na personální obsazení, a vyjádřil přesvědčení, že jde o běh na dlouhou trať, informovala agentura Reuters.

Žaloby na Facebook pro údajné porušování hospodářské soutěže ve středu podaly Federální obchodní komise (FTC) a skupina amerických států v čele s New Yorkem. Ta žádá soud, aby označil převzetí aplikací Instagram a WhatsApp firmou Facebook za nezákonné. Facebook koupil Instagram v roce 2012 a WhatsApp v roce 2014.

FTC tvrdí, že Facebook má v USA monopolní postavení v oblasti sociálních sítí. Převzetí aplikací Instagram a WhatsApp bylo podle komise součástí strategie, s jejíž pomocí se Facebook snažil eliminovat ohrožení svého monopolního postavení.

Newsteadová obsah žalob označila za „historický revizionismus“ s tím, že zmíněné dvě akvizice byly dříve přezkoumány a schváleny příslušnými antimonopolními regulátory.

„Nyní, o mnoho let později, zdánlivě bez ohledu na ustálené právo nebo důsledky pro inovace a investice komise říká, že to odhadla špatně a chce druhý pokus,“ uvedl Facebook ve svém prohlášení. „Takhle zkrátka antimonopolní zákony nemají fungovat,“ uvádí se v textu.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Foto: Erin Scott, Reuters

„Vláda nyní chce druhý pokus, je to děsivé varování americkým společnostem, že žádný prodej není nikdy finální,“ uvedla Newsteadová.

Zpochybnila také údajné škody způsobené Facebookem. Argumentovala tím, že Facebook osvobodil Whatsapp od uživatelských poplatků, což uvítali spotřebitelé, a doplnila, že konkurenti, jako jsou například YouTube, Twitter a WeChat, si vedou dobře i bez přístupu k developerské platformě Facebooku. Podle agentury Reuters Newsteadová varovala zaměstnance, aby se k případům na sociální síti nevyjadřovali.

Spoluzakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg zaměstnancům v příspěvku na interní diskusní platformě napsal, že neočekává žádný dopad soudních sporů na jednotlivé týmy nebo pozice. Doplnil, že nejnovější žaloby jsou jedním krokem v procesu, jehož vyústění může trvat roky. Komentáře k příspěvku byly podle agentury Reuters vypnuty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků