Hlavní obsah
Z hlediska zemí si nejširší zastoupení ve střední Evropě udrželo Maďarsko s podílem 22 procent. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

České firmy vypadly z desítky nejrychleji rostoucích technologických společností

České firmy letos vypadly z první desítky žebříčku nejrychleji rostoucích technologických společností Technology Fast 50 ve střední Evropě, který sestavuje společnost Deloitte. Nejlepšího umístění mezi tuzemskými podniky dosáhla na 15. příčce společnost INSIA. Vyplývá to z oznámená společnosti Deloitte.

Z hlediska zemí si nejširší zastoupení ve střední Evropě udrželo Maďarsko s podílem 22 procent. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
České firmy vypadly z desítky nejrychleji rostoucích technologických společností

Prvenství v žebříčku obhájilo Polsko. Polský internetový operátor Netmedia zvítězil s nárůstem obratu za posledních pět let o 7 210 procent. Následuje rumunská softwarová firma TeamNet s růstem o 3 317 procent a polská internetová reklamní agentura Kompan.pl, která zvýšila obrat o 2 411 procent.

Česká makléřská pojišťovací společnost INSIA zaznamenala růst o 789 procent. Do první dvacítky se probojovala ještě internetová cestovní agentura Invia CZ, která obsadila 18. místo s nárůstem o 686 procent.

Česko boduje v žebříčku "vycházejících hvězd"

Ačkoli české firmy z první desítky vypadly a jejich celkové zastoupení v Technology Fast 50 klesá, bodovaly v přidruženém žebříčku "vycházejících hvězd". Ten zahrnuje mladé společnosti, které nemohly vykázat pětiletou historii růstu, nicméně jejich růst za nejméně tři roky fungování byl výrazný. Do první desítky tohoto žebříčku se dostali hned čtyři čeští zástupci, v čele se společností Internet Shop.

"Ačkoli průměrný růst společností Fast 50 klesl z předchozích 1 271 procent, růst o 933 procent vyjadřuje v současném ekonomickém prostředí pozoruhodný výsledek," uvedl partner Deloitte Dariusz Nachyla.

Z hlediska zemí si nejširší zastoupení ve střední Evropě udrželo Maďarsko s podílem 22 procent. Do žebříčku nicméně stále více pronikají země, jejichž firmy se v minulosti mezi elitní padesátku nedostávaly. Výrazně si polepšilo zejména Srbsko a také Rumunsko. V letošním roce Technology Fast 50 zahrnul ČR, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko, Litva a Estonsko.

Deset nejrychleji rostoucích technologických společností ve střední Evropě
Pořadí
Firma
Země
Obor
Růst
1.
Netmedia S.A.  Poland  Internet  7210%  
2.TeamNet International S.A.  Romania  Software 3317%  
3.
Kompan.pl Sp. z o.o.  Poland
Internet
2411%  
4.
Sunrise System sp. z o.o.  Poland
Internet
2364% 
5.
Telerik Corp.  Bulgaria  Software 
2327%  
6.
Investor.BG AD
Bulgaria  Internet
2130%  
7.
Agito S.A.
Poland  Internet
1744% 
8.
AROBS Transilvania Software S.R.L.
Romania  Software 
1663%  
9.
AITIA International Informatics, Inc.  Hungary  Software
1399%  
10.
EXECOM d.o.o.
Serbia  Software 
1127%
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků