Hlavní obsah
Exředitel společnosti Cambridge Analytica Alexander Nix Foto: Dominic Lipinski, ČTK/AP

Britští poslanci chtějí dál vyslýchat exšéfa Cambridge Analytica

Mediální výbor britského parlamentu vyzval odvolaného generálního ředitele konzultační firmy Cambridge Analytica, která je podezřelá z toho, že nečestně získala informace o miliónech uživatelů Facebooku, k zodpovězení dalších otázek týkajících se jeho role v případu. Výbor to zdůvodnil „nesrovnalostmi” zjištěnými v jeho předchozí výpovědi.

Exředitel společnosti Cambridge Analytica Alexander Nix Foto: Dominic Lipinski, ČTK/AP
Britští poslanci chtějí dál vyslýchat exšéfa Cambridge Analytica

Společnost Cambridge Analytica v úterý zbavila funkce svého generálního ředitele Alexandera Nixe, a to až do úplného vyšetření celé záležitosti. Minulý týden se ukázalo, že zhruba 50 miliónů účtů na Facebooku bylo zneužito právě touto britskou společností při vývoji softwarových nástrojů pro podporu kampaně Donalda Trumpa během volby amerického prezidenta.

Cambridge Analytica měla oficiálně vyvíjet program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však snahou firmy bylo ovlivnit jejich rozhodování. Aplikace totiž čerpala privátní data z profilů desítek miliónů uživatelů a celý systém následně utvářel profil voličů, mezi které pak cíleně distribuoval politickou reklamu.

Nejvíce celá kampaň cílila samozřejmě na uživatele v USA, konkrétně se podle The New York Times dotkla třetiny všech facebookových účtů severoamerických uživatelů. Celkově jde zhruba o čtvrtinu všech Američanů s volebním právem.

Oficiálně podnik na svých stránkách pouze uvedl, že poskytl volebnímu štábu Donalda Trumpa poradenské služby, „které mu pomohly vyhrát souboj o Bílý dům“.

Účast na volbách po celém světě

Podle nahrávek pořízených britskou stanicí Channel 4 se společnost Cambridge Analytica tajně účastnila volebních kampaní po celém světě, mimo jiné i v České republice. Šéf firmy Alexander Nix na záznamech pořízených skrytou kamerou řekl, že mateřská společnost Strategic Communication Laboratories pracovala na více než 200 volbách včetně Česka, Nigérie, Keni, Indie nebo Argentiny.

Předseda britského parlamentního výboru Damian Collins dnes Nixe varoval, že případná nepravdivá prohlášení, jichž se mohl před poslanci dopustit, "jsou vážná věc". "Vyzýváme vás, abyste se vyjádřil a vysvětlil své výroky na slyšení výboru," napsal Collins Nixovi podle agentury Reuters.

Aféra začala vážně poškozovat společnost Facebook, jejíž akcie zažívají nebývalý propad. Firma přichází i o zakázky. Například druhý největší německý finanční dům Commerzbank přerušil na její síti reklamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků