Hlavní obsah
Apple Foto: Profimedia.cz

Apple vyhrál patentový spor o chytré telefony

Americká Federální komise pro obchod (FTC) v pondělí večer rozhodla, že tchajwanská firma HTC porušila jeden z patentů společnosti Applu a zakázala jí v Americe prodávat některé modely telefonů, které jsou založené na operačním systému Android od společnosti Google.

Apple Foto: Profimedia.cz
Apple vyhrál patentový spor o chytré telefony

FTC uznala Applu stížnost jen u jednoho ze čtyř napadených patentů. HTC, která z amerického trhu čerpá polovinu svých tržeb, tento výsledek podle analytiků nijak výrazněji nepoškodí, protože bude mít čas napadenou technologii nahradit a zákaz prodeje platí až od dubna. Pro Apple je ale rozhodnutí FTC municí pro boj s dalšími výrobci telefonů se systémem Android.

"Je to jen šarvátka jedné bitvy, která je součástí mnohem větší války, a každé straně zbývá ještě hodně munice," řekl k tomu agentuře Reuters David Wilson z právnické společnosti Herbert Smith LLP.

Inkriminovaný patent se týká technologie, která umožňuje klikat v dokumentech na telefonní čísla a další data a buď rovnou volat, nebo se prokliknout k dalším informacím. Jde o široce používaný prvek, takže experti očekávají, že podobná rozhodnutí padnou ve sporech Applu proti výrobcům telefonů na systému Android i v dalších jurisdikcích jako v Kanadě, Austrálii a v Evropě.

Dynamický segment chytrých telefonů a počítačových tabletů je nyní zahlcený právními spory o lukrativní patentová práva. Apple vede nejvíce sporů s jihokorejským Samsungem, se kterým se soudí ve 30 případech v desítce zemích světa.

Zesnulý zakladatel Applu Steve Jobs podle nedávno vydaného životopisu řekl, že "Android hodlá zničit, protože je to ukradený produkt. Jsem ochotný jít v tom do termojaderné války".

Systém Android dominuje celému trhu Asie a Tichomoří mimo Japonska. V segmentu chytrých telefonů má v tomto regionu podíl 53 procent, proti 15 procentům systému iOS, uvádějí to údaje výzkumné společnosti IDC.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků