Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Zaplatit mají přes tři miliony. Za spam v datových schránkách padly pokuty

Nevyžádaná pošta se netýká pouze e-mailů, ale také datových schránek, jak se na vlastní kůži v minulém roce přesvědčili jejich majitelé. Česká pošta, která je provozovatelem systému, jich zachytila desetitisíce. Odesílatele nyní potrestal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutami v celkové výši 3 111 000 Kč. Zástupci úřadu o tom informovali na svých webových stránkách.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Zaplatit mají přes tři miliony. Za spam v datových schránkách padly pokuty

Celkem si více než třímilionovou pokutu rozdělilo 11 společností. Pokuty za zneužití údajů k šíření nevyžádaných zpráv však zatím byly uloženy nepravomocně, odesílatelé spamů se tedy proti nim mohou odvolat.

Nevyžádanou reklamu rozesílaly jednotlivé společnosti poté, co bylo zavedeno bezplatné odesílání datových zpráv. A to kvůli usnadnění komunikace mezi občany a státní správou v době nouzového stavu, aby lidé zbytečně nechodili na úřady.

„Úřad již dříve upozornil, že možnost dočasně posílat poštovní datové zprávy zdarma nesmí být zneužívána. Občané i firmy by proto měli dbát na to, aby používali poštovní datové zprávy řádným způsobem. A naopak upozornil na případy zneužití tohoto způsobu komunikace, o kterém se rozhodlo, že bude po vymezenou dobu zdarma, aby usnadnila elektronický styk nejen občanů i státní správy navzájem v době nouzového stavu,“ stojí v odůvodnění uložení pokut.

„Odeslané zprávy prostřednictvím datových schránek mají sloužit pro standardní a bezpečnou písemnou korespondenci. Jakékoli zneužívání datových schránek je proto špatné, ale v době nouzového stavu jde, při zneužití výjimečné bezplatnosti této služby, o nepřípustný hyenismus, kterému i nadále budeme věnovat patřičnou pozornost,“ prohlásil předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiří Kaucký.

S jednotlivými společnostmi bylo zahájeno správní řízení.

Spam existoval dříve než internet

Dávno před zrodem internetu dnešní podoby proběhla aféra, kterou lze označit za zrod spamových zpráv. V květnu 1978 odeslal obchodník Gary Thuerk příjemcům pošty v síti Arpanet zprávu s pozvánkou na promo akci nového počítače. Nevyžádaná pošta byla vlastně prvním spamem, ačkoli tento název se začal používat až o patnáct let později.

Teprve v roce 1993 přišel administrátor sítě Usenet Joel Furr s pojmem spam – nevyžádaná pošta. Furr se inspiroval svým oblíbeným seriálem Monty Python a skečem o mase v konzervách, na kterých si skupina Vikingů pochutnávala a opěvala ho: „Spam. Spam. Spam. Spam. Spam.“ Spam je obchodní značka konzervy s vepřovou šunkou. Název vznikl zkrácením slov sp(ice) a (h)am – koření a šunka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků