Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Za hackerským útokem na bruselské letiště stál nezletilý Američan

Belgie vyšetřuje pokus o hackerský útok na webovou stránku bruselského letiště spáchaný v noci po loňském teroristickém útoku na letišti. Oznámila to ve čtvrtek belgická prokuratura. Podle ní se k hackerskému útoku přiznal mladý Američan.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Za hackerským útokem na bruselské letiště stál nezletilý Američan

Atentát na bruselské letiště byl spáchán loni 22. března a vyžádal si spolu s útokem v metru spáchaným téhož dne 32 mrtvých. Útoky spáchala tatáž skupina napojená na Islámský stát, která o čtyři měsíce dříve útočila v Paříži.

Motivem amerického hackera podle belgické prokuratury nebyl islámský extremismus a nepodařilo se mu vyřadit webovou stránku letiště.

Vyšetřování tohoto útoku je ale dokladem spolupráce Belgie s USA při vyšetřování loňských útoků, napsala agentura Reuters.

Americký Federální úřad pro vyšetřování na podnět Belgie prohledal jeden dům v Pittsburghu a vyslechl nezletilého Američana, který přiznal, že se pokusil narušit chod webové stránky belgického letiště.

Jak se bránit proti hackerům a virům

Řada lidí našla pod vánočním stromkem nový počítač, chytrý telefon nebo tablet. Jak ale tyto stroje chránit proti hackerům a virům? Poslouží speciální programy.

Dávno jsou pryč doby, kdy se počítačoví piráti zaměřovali pouze na klasické počítače. V jejich hledáčku jsou stále častěji také smartphony a tablety.

Do mobilních zařízení se přitom kyberzločinci snaží dostat prakticky stejným způsobem jako do klasických počítačů. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje.

Hackeři také spoléhají na to, že uživatelé rizika podceňují. Na klasických počítačích provozuje antivirový program prakticky každý, u mobilů a tabletů tomu tak ale není. Počítačovým pirátům tak nic nestojí v cestě. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků