Hlavní obsah

Vyděračské viry se šíří skrze Flash Player. Používají jej stovky miliónů lidí

Oblíbený program Flash Player od společnosti Adobe, který slouží k přehrávání videí na internetu, má kritickou bezpečnostní chybu. Tu už začali zneužívat počítačoví piráti k šíření vyděračských virů. Vývojáři z Adobe už naštěstí vydali aktualizaci na opravu nebezpečné trhliny.

Vyděračské viry se šíří skrze Flash Player. Používají jej stovky miliónů lidí

Chyba se týká všech podporovaných platforem, tedy operačních systémů Windows, Mac OS X či Chrome OS, uvedl server iDigital Times. Podle něj stačí, aby uživatel navštívil podvodné stránky, na kterých mu bude nabídnuto video k přehrání.

Právě prostřednictvím něj se na pevný disk dostane nezvaný návštěvník. Uživatel přitom nemusí vůbec nic stahovat, stačí, když prostě spustí přehrávání. Kvůli chybě tím otevře zadní vrátka do svého operačního systému. V něm se pak uhnízdí vyděračský virus zvaný Cerber.

Požaduje výkupné

Na napadeném stroji dokáže virus Cerber udělat pěkný nepořádek. Nejprve zašifruje všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Zaplatit zpravidla chtějí v bitcoinech, protože pohyby této virtuální měny se prakticky nedají vystopovat. A tím logicky ani nelegální aktivita počítačových pirátů.

Ani po zaplacení výkupného se uživatelé ke svým datům nedostanou. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

S aktualizací neotálet

Právě kvůli závažnosti nově objevené trhliny vydali prakticky okamžitě vývojáři společnosti Adobe aktualizaci, která ji opravuje. Stahovat ji je možné buď prostřednictvím automatických aktualizací, nebo přímo z webových stránek společnosti Adobe.

S ohledem na závažnost chyby, by uživatelé s aktualizací neměli v žádném případě otálet.

Jak se bránit proti vyděračským virům?

:: Neotvírejte přílohy e-mailových zpráv od neznámých a podezřelých adresátů.

:: Pravidelně zálohujte svoje data. V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat.

:: Externí disky nebo jiné úložné systémy, na které jsou data zálohována, by neměly být neustále připojeny k počítači. Minimalizuje se tím riziko, že se vyděračský virus zabydlí i u zálohovaných dat.

:: Pravidelně aktualizujte operační systém i jiné programy. Znesnadníte tak práci počítačových pirátů, kteří se snaží objevené trhliny zneužít k propašování škodlivých kódů.

:: Nutné je také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace.

:: Nepoužívejte programy, pro které již výrobce ukončil podporu. Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.

Flash Player používají k přehrávání videí na internetu stovky miliónů lidí. Právě kvůli velké popularitě se na něj často soustředí počítačoví piráti. Těm se například minulý měsíc podařilo objevit jinou kritickou chybu, kvůli které mohli do počítače propašovat prakticky libovolný škodlivý kód. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků