Hlavní obsah

Stinná stránka sextingu: Internetem kolují intimní snímky dětí

Novinky, mif

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Před riziky spojenými se sextingem, tedy před sdílením vlastních intimních fotek či videí s ostatními uživateli, varují bezpečnostní experti již delší dobu. Přesto rok od roku počet dětí provozujících tuto „zábavu“ roste. Jak velký je to problém, ukazuje únik desítek tisíc videí a fotografií z mobilní aplikace Snapchat. Většina z nich je totiž jak vystřižená z filmů pro dospělé, hlavními aktéry jsou však děti.

Foto: Profimedia.cz

Lechtivé snímky si mezi sebou neposílají jen dospělí, ale už i malé děti.

Článek

Aplikaci Snapchat používá po celém světě 100 miliónů lidí, více než polovinu z nich přitom tvoří skupina dětí ve věku od 13 do 17 let. Jsou však mezi nimi i děti mnohem mladší. A velká část z nich se nebojí posílat prostřednictvím tohoto programu ani lechtivé snímky a videa sebe sama. Aplikace totiž zprávy krátce po přečtení smaže, což navozuje pocit bezpečí.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jenže jak se ukázalo, počítačoví piráti dokážou i takové důmyslné zabezpečení obejít, byť s pomocí upravených neoficiálních aplikací. A všechny odcizené snímky, je jich více než 100 tisíc, se teď internetem šíří jako lavina. [celá zpráva]

Velká část z nich se přitom bez nadsázky dá označit za dětskou pornografii. To, že náctiletí ztrácejí rok od roku na celosvětové počítačové síti zábrany, dokládá i průzkum rizikového chování více než 28 tisíc českých dětí na internetu, na kterém se podílela společnost Seznam.cz. [celá zpráva]

Ukázka mobilní aplikace Snapchat

Například 63 procent dětí nemá problém prozradit osobám z internetu své skutečné jméno a příjmení, což je meziroční nárůst o deset procent. E-mailovou adresu by bez okolků sdělilo 43 procent dětí (12procentní nárůst) a fotografii obličeje by na požádání zaslalo 39 procent dotázaných (13procentní nárůst).

Nahá fotografie dítěte může v cizích rukách napáchat ohromnou škodu.
Martin Kožíšek, manažer internetové bezpečnosti ve společnosti Seznam.cz

„Sdílení vlastních intimních fotek či videí s ostatními uživateli internetu (tzv. sexting) provozuje stále větší počet dětí. Téměř osm procent dotázaných dětí na internetu veřejně sdílí vlastní intimní fotografie či videa, kde jsou alespoň částečně svlečené nebo nahé. Přes soukromé kanály (chat, SMS, e-mail) tento materiál poslalo jiným uživatelům internetu (partnerům, přátelům apod.) více než 12 procent dětí,” řekl již dříve Martin Kožíšek, manažer internetové bezpečnosti ve společnosti Seznam.cz a autor projektu Seznam se bezpečně!

„Nahá fotografie dítěte může v cizích rukách napáchat ohromnou škodu. Pachatel může dítěti vyhrožovat, že fotky vyvěsí ve škole, na sociální síti nebo je ukáže rodičům. Vystresované dítě pak pod tlakem souhlasí třeba s nafocením dalších aktů a v horším případě i s osobní schůzkou, která může skončit tragicky,“ doplnil Kožíšek s tím, že s dětmi je nutné o této problematice hovořit.

Odstrašující film varuje před anonymitou internetu

V rámci projektu Seznam se bezpečně! byl natočen také stejnojmenný informačně-preventivní film, který varuje před riziky spojenými s používáním internetu. Ten je postaven na reálných příbězích. [celá zpráva]

Ukázka filmu Seznam se bezpečně 2Video: Novinky

V jednom z nich se představil 14letý David, který se spřátelil na internetu s neznámým dospělým mužem. Ten mu nabízel dvoutisícovou úplatu za to, že mu pošle fotky a video s obnaženým tělem. Zachycen je i rozhovor s pedofilem Miroslavem či 16letým Patrikem, který se živil jako dětský prostitut.

Desatero bezpečného internetu pro mladistvé

  • Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
  • Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii, a už vůbec ne intimní.
  • Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
  • Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
  • Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
  • Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
  • Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
  • Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
  • Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
  • Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

Celý film je možné zhlédnout na stránkách seznamsebezpecne.cz, kde mohou lidé také nahlásit závadný obsah na internetu nebo požádat odborníky o pomoc.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám