Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Steve Marcus, Reuters

Škodlivý kód WannaCry děsí i po letech, infikuje miliony systémů

Na poplach bijí bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky. Ti zjistili, že škodlivý kód WannaCry představuje hrozbu i po letech – infikuje miliony systémů každý měsíc. Podceňovat tento škodlivý kód se tedy rozhodně nemusí vyplatit.

Ilustrační foto Foto: Steve Marcus, Reuters
Škodlivý kód WannaCry děsí i po letech, infikuje miliony systémů

Výzkumníci z Kaspersky detekují každý měsíc miliony systémů infikovaných nezvaným návštěvníkem WannaCry, jen za letošní srpen šlo celosvětově o 4,3 miliony počítačů.

Útočníci přitom tento škodlivý kód neustále vylepšují – podle kyberbezpečnostní společnosti Sophos internetem koluje více než 12 000 různých verzí tohoto viru. Všechny tyto verze přitom dovedou v systému nadělat stejnou neplechu jako před dvěma lety, kdy se WannaCry poprvé objevil.

Tento vyděračský virus bez nadsázky ochromil celý počítačový svět, šířit se začal v květnu 2017 krátce před víkendem. Jako jedni z prvních na něj zareagovali bezpečnostní experti National Health Service (NHS). Pracovníci této zdravotnické organizace, která v Anglii zajišťuje zdravotní péči, bleskurychle odřízli počítače v nemocnicích od jejich sítě.

Takto vypadala obrazovka uzamčená vyděračským virem.

Foto: repro thehackernews.com

A dobře věděli, co dělají, neboť právě prostřednictvím jejich systémů se nezvaný návštěvník šířil. Nemocnice v Anglii se tak rázem ocitly bez počítačů a byly nuceny vyhlásit výjimečný stav – vyzvaly obyvatele dotčených lokalit, aby se k lékaři vydali jen v nejnutnějších případech.

Kvůli ochromeným informačním systémům totiž byly počítače v nemocnicích prakticky nepoužitelné. Personál se tak musel vrátit zpátky k papírům a tužkám, poznamenal server BBC. Pacienty kvůli tomu čekaly daleko delší fronty, než bývá obvyklé.

Mapa zemí, kde WannaCry během května 2017 útočil.

Foto: repro malwaretech.com

A stejný kolaps postihl na 200 tisíc organizací ve více než 150 státech světa. A to během jediného dne. Podle listu The Wall Street Journal se s útokem potýkaly například německé dráhy Deutsche Bahn. Vyděračský virus se totiž uhnízdil v jejich systému, který monitoruje příjezdy a odjezdy vlaků.

V Číně se zase výpadky dotkly čerpacích stanic National Petroleum Corp, ale například i tamějších škol a univerzit. Stejně tak zasažení vládních institucí potvrdilo například Japonsko.

Nejvíce postiženo Rusko

Za pouhých pár hodin stihl tento nezvaný návštěvník nakazit více než 300 000 počítačů ve více než 150 zemích světa. Takřka polovina všech zachycených detekcí (45,07 %) připadá na Rusko.

Je to dáno tím, že především v tamních chudých lokalitách ještě uživatelé hojně používají zastaralý operační systém Windows XP, který byl škodlivým kódem WannaCry nejvíce zranitelný.

Druhou a třetí příčku pak zaujaly Ukrajina (11,88 %) a Tchaj-wan (11,55 %). Ostatní státy, které se dostaly v žebříčku nejpostiženějších zemí do první desítky, měly podíl v řádech jednotek procent. Šlo například o Egypt, Indii či Filipíny.

Česká republika skončila v přehledu s podílem 0,15 % až na 52. místě. Sluší se nicméně podotknout, že spodní příčky měly velmi podobný podíl až prakticky do konce žebříčku, který obsahoval 150 států. Například sousední Slovensko ale na tom bylo hůře – virus WannaCry tam měl podíl 0,26 %. V Česku nakonec bezpečnostní experti vyčíslili počet strojů, které byly napadeny, na více než 600.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků