Hlavní obsah

Lék na vyděračský virus? Piráti chtějí za univerzální klíče milióny

7. 7. 2017, 13:02
Novinky, mif

Na konci června zasáhla hned několik zemí světa masivní vlna vyděračského viru Win32/Diskcoder.C Trojan. Útočníci však kvůli školácké chybě nevydělali ani korunu. Napravit se to snaží nyní, kdy na černém trhu nabízejí k prodeji univerzální klíče za milióny korun.

Foto: Avast

Uživatelé napadení virem místo startu operačního systému uvidí tuto zprávu.

Článek

Škodlivý kód Win32/Diskcoder.C Trojan se internetem již nijak dramaticky nešíří. Přesto v různých koutech světa zůstávají stále zavirované tisíce počítačů. A odvirovat je kvůli chybě počítačových pirátů nejde ani ve chvíli, kdy jsou uživatelé ochotni zaplatit výkupné.

Většina vyděračských virů jsou poměrně sofistikované škodlivé kódy. Po zablokování počítače požadují výkupné, platba z každého napadeného účtu je přitom směřována do jiné bitcoinové peněženky. Vystopovat útočníky je tedy prakticky nemožné a stejně tak není reálné zablokovat jednotlivé transakce. Útočníkům z vyděračských virů plynou často i milióny korun.

V případě ransomwaru Win32/Diskcoder.C Trojan však útočníci tak chytří nebyli. S majiteli napadených počítačů totiž komunikují prostřednictvím e-mailu na serveru posteo.net. V podstatě každý, kdo chce odblokovat počítač, musí útočníkům napsat.

Právě to se ale provozovatelům serveru posteo.net nelíbilo, a tak e-mailovou schránku počítačových pirátů ještě v úterý večer zablokovali, stalo se tak pouhých pár hodin poté, co se vyděračský virus začal šířit internetem.

Zaplatit chtějí v bitcoinech

Z řádků výše je patrné, že kyberzločinci na tomto škodlivém kódu nevydělali ani korunu. Napravit se to snaží nyní na černém trhu. Nabízí k prodeji univerzální klíče, které slouží k odemknutí uzamčených počítačů.

Útočníci patrně doufají, že je koupí nějací další počítačoví piráti, kteří je následně budou za úplatu distribuovat mezi lidi. Mezi případnými zájemci by se mohla objevit také nějaká antivirová společnost, jež by s pomocí klíčů vytvořila nástroj na obnovu uzamčených počítačů.

Cena za univerzální klíče však není rozhodně nízká. Kyberzločinci chtějí v přepočtu bezmála šest miliónů korun. Zaplatit přitom chtějí v bitcoinech, aby je nebylo možné vystopovat.

Zákeřný vyděračský virus

Ransomware Win32/Diskcoder.C Trojan napadl na konci června bankovní sektor, energetické i poštovní společnosti. Stejně tak ale útočil i v domácnostech. Nejvíce postižena je Ukrajina, do žebříčku deseti zemí, ve kterých virus řádil nejvíce, se nicméně dostala také Česká republika, jež je aktuálně na deváté příčce žebříčku.

Win32/Diskcoder.C Trojan je poměrně zákeřný škodlivý kód. Většina vyděračských virů totiž potřebuje k zašifrování dat na pevném disku poměrně dost času, klidně i několik hodin. Během toho může jejich práci zachytit antivirový program a zablokovat je ještě dříve, než v počítači nadělají nějakou větší neplechu.

Nově objevená hrozba však funguje jiným způsobem. Na disku nezašifruje všechna data, ale pouze tzv. MBR (Master Boot Record). Jde o hlavní spouštěcí záznam, díky kterému se v podstatě spouští celý operační systém. K zašifrovanému záznamu pak počítač nemá přístup a místo Windows spustí jen hlášku o nutnosti zaplatit výkupné.

Na zašifrování MBR nepotřebuje nový vyděračský virus několik hodin, stačí mu pouze pár vteřin. Antiviry tak prakticky nemají šanci škodlivý kód zachytit. Hned po prvním restartu je pak problém na světě.

Reklama

Související témata:

Výběr článků