Hlavní obsah
Ukázka podvodné soutěže pod hlavičkou O2. Foto: Novinky

S mobily zadarmo se roztrhl pytel. Podvodníci se vydávají i za operátory

Kvůli šíření koronaviru a s tím souvisejícími opatřeními tráví daleko více lidí svůj volný čas na internetu. Toho se snaží využít i počítačoví piráti, s podvodnými nabídkami se tak v posledních dnech roztrhl pytel. Často se přitom kyberzločinci snaží nalákat na mobily zadarmo.

Ukázka podvodné soutěže pod hlavičkou O2. Foto: Novinky
S mobily zadarmo se roztrhl pytel. Podvodníci se vydávají i za operátory

Novinky.cz již upozornily na podvodný článek, který je na sociálních sítích šířen právě pod designem největšího zpravodajského serveru. V něm podvodníci tvrdí, že Apple bude rozdávat Čechům kvůli nehodě ve skladu iPhony zadarmo.

Na podobný trik mohou na síti narazit uživatelé také pod hlavičkou tuzemských operátorů. Podvodníci tvrdí, že daný poskytovatel připojení – nejčastěji O2, T-Mobile nebo Vodafone – slaví výročí. A lidé v rámci soutěže mohou získat prémiové telefony a další hodnotné dárky zadarmo.

Takové podvodné výzvy, se kterými operátoři nemají nic společného, číhají nejčastěji na uživatele jako reklama na webových stránkách. Není nicméně výjimkou, že se objeví také jako příspěvek na nějaké sociální síti.

Podvodná nabídka pod hlavičkou T-Mobilu vypadá na první pohled docela nevinně.

Foto: Novinky

Lidé si mohou vybrat odměnu

Po pár klicích v údajné soutěži na uživatele vyskočí další okno, ve kterém si může vybrat odměnu. Aby útočníci důvěřivce co nejvíce nalákali, celou řadu „výher“ mají označenou jako vyprodanou. Zpravidla je ale možné vybírat mezi prémiovými smartphony od Samsungu či Applu.

Podvodníci tvrdí, že lidé budou platit pouze cenu poštovného. Vyplnit je však nutné své kompletní údaje včetně adresy a telefonního čísla. Následně pak odeslat platbu ve výši 38 Kč na účet, který útočníci uvedou.

Všechny dárky jsou již vyprodané, ale jeden údajně zbývá.

Foto: Novinky

A zde se již ukazuje, že je podvod úplně stejný jako v případě falešného článku pod hlavičkou Novinek. Prostřednictvím takto nízkých plateb se totiž zpravidla ověřují bankovní účty, když se zakládají prostřednictvím internetu – kromě svých dokladů je tedy nutné provést při založení účtu on-line i platbu z již existujícího účtu.

Útočníci si tak mohou snadno založit na jméno podvedeného důvěřivce bankovní účet, přes který mohou prát špinavé peníze, nebo si klidně vzít nějakou půjčku.

Operátoři pochopitelně nemají s podvodnými soutěžemi nic společného. Uživatelé by s ohledem na možná rizika neměli na podobné výzvy vůbec reagovat.

Ukázka podvodné soutěže pod hlavičkou Vodafonu.

Foto: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků