Hlavní obsah
Ilustrační obrázek Foto: 123rf.com

Ruští hackeři napadli evropské hotelové sítě, špehovali jejich zákazníky

Útok postihl hotely v sedmi evropských zemích a v Izraeli. Bezpečnostní experti se domnívají, že hackeři chtěli prostřednictvím hotelových wi-fi sítí sledovat vládní činitele.

Ilustrační obrázek Foto: 123rf.com
Ruští hackeři napadli evropské hotelové sítě, špehovali jejich zákazníky

Narušení internetových sítí hotelů v sedmi evropských zemích a v Izraeli má mít na svědomí hackerská skupina ATP28 z Ruska, která je rovněž podezřelá z pokusu o ovlivňování loňských voleb amerického prezidenta. Podle společnosti FireEye se útočníci zaměřili na několik firem z oblasti pohostinství a na konkrétní hotelové sítě.

„Existují určité náznaky, že hackeři ve skutečnosti hledali způsob, jak se dostat do zařízení vládních činitelů a obchodních zástupců, kteří využívají hotelovou síť wi-fi,“ uvedl server Securityweek.com. Napadené země nespecifikoval.

Útok měl ve všech případech stejný scénář. Hackeři zaslali vybranému zaměstnanci hotelu e-mail s přílohou Hotel_Reservation_Form.doc, která obsahovala makra. Jejich prostřednictvím skupina ATP28 šířila malware GameFish. Jde o backdoor, který útočníci použili i při nedávné kybernetické kampani proti Černé Hoře před jejím vstupem do NATO.

Jakmile hackeři získali přístup do hotelové sítě wi-fi, využili exploitu EternalBlue SMB, který byl použit i při šíření ransomwarových kampaní WannaCry a Petya.

Stačilo 12 hodin na ovládnutí notebooku

Skupina rovněž využila nástroj Responder, který jí umožnil zasílat uživatelská jména a hesla z napadených počítačů na vzdálený řídicí server. V jednom konkrétním případu, k němuž došlo již v roce 2016, stačilo, aby se oběť připojila k hotelové síti a za pouhých dvanáct hodin skupina ATP28 ovládala jeho zařízení a využívala jeho obsah.

Běžně tyto útoky probíhají na dálku, ale v tomto případě byl útočník zřejmě připojen na stejné síti jako jeho oběť – byl jí tedy fyzicky nablízku.

Nejde o jedinou škodlivou kampaň zaměřenou na zákazníky velkých hotelových sítí v Evropě. Známý je rovněž případ malwaru DarkHotel, který souvisel s informacemi o vládních záležitostech v Jižní Koreji, a také Duqu 2.0, který se zaměřil na hosty evropských hotelů, kteří vyjednávali se zástupci Západu o íránském jaderném programu. Bezpečnostní experti předpokládají, že v těchto případech byli angažováni vládou najatí hackeři z Ruska a Číny.

Veřejná wi-fi představuje nebezpečí, říká expert

„Veřejné sítě wi-fi představují velké riziko kdekoli, nejen v hotelích. Používáním takové sítě se uživatel vystavuje nebezpečí infiltrace různých typů škodlivého kódu. Útočníci se nemusí zaměřovat pouze na vládní činitele a představitele velkých firem, mohou tímto způsobem šířit třeba i vyděračský ransomware,“ upozorňuje Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti ESET. „Největší nebezpečí hrozí u otevřených wi-fi sítí, na které se lze připojit bez zadání hesla. Nicméně i zaheslované sítě mohou představovat riziko,“ dodává.

Podle Zubra je vhodnější při cestování používat vlastní datový přístup k internetu, případně privátní wi-fi sítě, které nemůže využívat veřejnost. „Riziko nečíhá jen v hotelích. Představují ho i veřejné wi-fi sítě a hotspoty na nádražích, letištích, v obchodních centrech nebo přímo v prostředcích veřejné dopravy. Není výjimkou, že si hackeři sami vytvoří wi-fi síť, kterou otevřou veřejnosti, aby potom její uživatele napadnou,“ varuje Václav Zubr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků